ACTUALIZARE 17.05/10:00 Atletico Madrid s-a impus, scor 3-0, în fața celor de la Olympique Marseille, devenind astfel campioana Europa League pentru sezonul 2017/2018.

Golurile partidei au fost reușite de către Griezmann ('21, '49) și Gabi ('89). Este al treilea trofeu al Ligii Europa pe care Atletico îl câștigă în ultimii 10 ani, după cel din 2009/2010 și 2011/2012.

Olympique Marseille - Atletico Madrid 0-3 (VIDEO)

Echipele de start:

MARSEILLE: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (32 M. Lopez), Ocampos (55 Njie) - Germain (74 Mitroglou).Antr. R. Garcia
ATLETICO: Oblak - Vrsaljko (46 Juanfran), J. Giménez, Godín, Lucas Hernández - Correa (88 Partey), Gabi, Saúl, Koke - Griezmann (90 F. Torres), Diego Costa.Antr. D. Simeone
A arbitrat Bjorn Kuipers (Olanda)

ACTUALIZARE 04.05/13:00 Atletico Madrid și Olympique Marseille vor disputa finala Ligii Europa de la Lyon, după rezultatele înregistrate joi în manșa retur a semifinalelor.

Astfel, Atletico Madrid a învins pe Arsenal cu 1-0, prin golul lui Diego Costa din minutul 44 și astfel i-a eliminat pe englezi.

În celălalt meci, austriecii de la Salzurg s-au impus cu 2-1 în fața lui Olympique Marseille, după prelungiri. Golurile au fost marcate de Haidara '53, Sarr '65, respectiv Rolando '116.

Atletico - Arsenal 1-0 (VIDEO)

Salzburg - Marseille 2-1 (VIDEO)

ACTUALIZARE 27.04/08:30
Arsenal și Atletico Madrid au remizat, scor 1-1, în prima manșă a duelului din semifinale, partidă desfășurată la Londra.

Golurile au fost reușite de Lacazette '61, respectiv Griezmann în minutul 82. Partida a fost condiționată de eliminarea timpurie, după doar 10 minute, a croatului Vrsaljko, de la Atletico Madrid.

Arsenal - Atletico Madrid 1-1 VIDEO

La Marseille, gazdele s-au impus în fața celor de la Salzburg prin reușitele lui Thauvin '15 și Njie '63. Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână.

O. Marseille - Salzburg 2-0 VIDEO

ACTUALIZARE 16:00  Astăzi a avut loc tragerea la sorți pentru semifinalele Europa League, unde aseară s-au calificat Atletico Madrid, Olympique Marseille, Arsenal și surpriza Red Bull Salzburg.

Turul semifinalelor Europa League sunt programate la 26 aprilie, în timp ce partida retur are loc pe 3 mai.

Finala va fi găzduită de Lyon și se va juca pe 16 mai.

SEMIFINALELE EUROPA LEAGUE:

Olympique Marseille - FC Salzburg

Arsenal - Atletico Madrid

ACTUALIZARE 13.04/08:50 S-au stabilit echipele calificate în semifinalele Ligii Europa: Atletico, Arsenal, Marseille și Salzburg vor disputa penultimul act al competiției. Iată rezultatele de joi, din manșa retur a sferturilor de finală:

Olympique Marseille - RB Leipzig 5-2 (Mitroglou 6, Sarr 9, Thauvin 38, Payet 60, Sakai 90+5 / Bruma 2, Augustin 55) VIDEO

FC Salzburg - Lazio 4-1 (Dabbur 56, Haidara 72, Hwang 74, Lainer 76 / Immobile 55) VIDEO

Sporting Lisabona - Atletico Madrid 1-0 (Montero 28) VIDEO

ȚSKA Moscova - Arsenal 2-2 (Chalov 39, Nababkin 50 / Welbeck 75, Ramsey 90+2) VIDEO

ACTUALIZARE 06.04/09:50 Joi seară a avut loc prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Europa. Iată rezultatele:

RB Leipzig - Marseille 1-0 (Werner '45) VIDEO

Arsenal - ȚSKA Moscova 4-1 (Ramsey '9, '28, Lacazette '23(P),'35/Golovin '15) VIDEO

Atletico Madrid - Sporting Lisabona 2-0 (Koke '1, Griezmann '40) VIDEO

Lazio - FC Salzburg 4-2 (Lulici '8, Parolo '49, Felipe Anderson '74, Immobile '76/Valon Berișa '30(P), Minamino '71) VIDEO

ACTUALIZARE 16.03/15:00 Vineri s-au tras la sorți sferturile de finală ale celei de-a doua competiții europene intercluburi.

Iată programul:

Leipzig - Marseille

Arsenal - ȚSKA Moscova

Atletico Madrid - Sporting Lisabona

Lazio - FC Salzburg

Meciurile vor avea loc pe 5 aprilie, respectiv 12 aprilie.

Pentru a ajunge în această fază a competiției, Atletico Madrid a trecut de Lokomotiv Moscova (scor general 8-1), ȚSKA Moscova a trecut de Lyon (3-3 la general, rușii s-au calificat pe golurile din deplasare), Salzburg a eliminat-o pe Dortmund (2-1 la general),  Arsenal a învins-o pe Milan (5-1 la general), RB Leibzig a trecut de Zenit (3-2 scor general), iar Sporting de Viktoria Plzen (3-2 scor general).

ACTUALIZARE 23.02/ 14:53 S-au tras la sorți meciurile din optimile de finală ale competiției. Iată țintarul, cu precizarea că partidele tur vor avea loc pe 8 martie, returul fiind programat cu o săptămână mai târziu:

AC Milan - Arsenal.

ACTUALIZARE 22.02 / 22:00 Steaua a ratat calificarea în optimile de finală din Europa League. Roș-albaștrii au pierdut categoric pe terenul lui Lazio, 1-5 (2-5 la general).

Au marcat: Immobile '7, '43, '71 Bastos '35, Felipe Anderson '50 / Gnohere '82

ECHIPELE DE START

Lazio: Strakosha - Patric, De Vrij, Caceres - Basta, Parolo, Leiva, Luis Alberto, Lulic - Felipe Anderson, Immobile
Rezerve: Guerrieri, Nani, Bastos, Caicedo, Milinkovici-Savici, Marusici, Murgia
Antrenor: Simone Inzaghi

FCSB: Andrei Vlad - Benzar, Găman, Planic, Morais - Nedelcu, Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu - M. Bălașa, L. Filip, Momcilovici, Fl. Coman, Ov. Popescu, Cr. Tănase

ȚSKA Moscova- Steaua Roșie 1-0

ACTUALIZARE 16.02/00:00 FCSB a învins, în prima manșă a șaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Harlem Ghonere, în minutul 29. Partida retur va avea loc peste o săptămână, la Roma.

STEAUA - LAZIO VIDEO REZUMAT AICI

Au evoluat echipele:
FCSB: 99. Daniel Vlad - 2. Romario Benzar, 25. Valerică Găman, 16. Bogdan Planici, 12. Junior Morais - 5. Mihai Pintilii (80. Filipe Teixeira, 46), 6. Dragoș Nedelcu - 98. Dennis Man, 11. Constantin Budescu, 10. Florin Tănase (căpitan; 17. Florinel Coman, 58) - 9. Harlem Gnohere (30. Cristian Tănase, 82). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 33. Eduard Stăncioiu - 15. Marko Momcilovici, 23. Ovidiu Popescu, 44. Gabriel Enache.

Lazio: 1. Thomas Strakosha - 15. Bastos, 27. Luis Felipe, 22. Martin Caceres - 8. Dusan Bașta (căpitan), 96. Alessandro Murgia, 6. Lucas Leiva, 21. Sergej Milinkovici-Savici, 5. Jordan Lukaku (19. Senad Lulici, 75) - 7. Nani (10. Felipe Anderson, 56), 20. Felipe Caicedo (17. Ciro Immobile, 56). Antrenor: Simone Inzaghi.
Rezerve neutilizate: 23. Guido Guerrieri - 4. Patric, 13. Wallace, 26. Ștefan Radu.

Partizan Belgrad - Plzen 1-1

ACTUALIZARE 08.12/08:00  FCSB a pierdut meciul cu Lugano, 1-2, și a terminat grupa G pe locul 2, după ce Viktoria Plzen s-a impus în meciul cu Beer Sheva, 0-2.

Golurile au fost marcate de Gnohere 60'/ Drapela 3', Vecsei 32'.

FCSB: Vlad - Enache, Larie, Bălașa, J.Morais - Ov. Popescu, Nedelcu - Golofca, Fl. Tănase, De Amorim - F. Coman
Rezerve: Niță, Pintilii, L. Filip, Gnohere, Momcilovici, Man

Lugano: Da Costa - Koff Yao, Golemic, Kovacic, Daprela - Milosavljevic, Piccinocchi, Vecsei - Culina, Bottani, Mariani
Rezerve: Kiassumbua, Bnou-Marzouk, Sabbatini, Rouiller, Guidotti, Mihajlovic, Mancione

Sporting Lisabona

Partidele din șaisprezecimile Europa League se vor disputa pe 15 și 22 februarie, urmând ca tragerea la sorți pentru optimi să se desfășoare pe 23 februarie.

ACTUALIZARE 23.11 În ziua în care FCSB joacă pe terenul celor de la Plzen, în Europa League se joacă și alte meciuri interesante, în penultima etapă din faza grupelor.

Zenit - Vardar 2-1

ACTUALIZARE 02.11/23:50 FCSB și Beer Sheva au terminat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 4-a din Europa League. Echipa roș-albastră a acumulat 10 puncte și s-a calificat în 16-imile Europa League.

Rosenborg - Zenit 1-1

ACTUALIZARE 19.10/21:50  FCSB a câștigat cu 2-1 meciul cu Hapoel Beer Sheva și ocupă locul 1 în grupa G cu 9 puncte după 3 meciuri

Întrat pe teren în minutul 69, Gnohere a deschis scorul în minutul 70, apoi tot el a marcat după alte 5 minute. Cuenca a redus din handicap în min. 88.

FCSB: Fl. Niță - R. Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - D. Man, Budescu, Teixeira - Fl. Tănase (C)
Rezerve: Vlad, Larie, L. Filip, Gnohere, Morais, Fl. Coman, G. Enache

Hapoel Beer Sheva: Goresh - Bitton, Taha, Elhamed, Korhut - Broun, Ogu, Einbinder - Melikson (C), Sahar, Nwakaeme
Rezerve: Navon, Radi, Barda, Ohana, Cuenca, Elo, Pekhart
Antrenor: Barak Bakhar

În celălalt meci al Grupei, FC Lugano s-a impus cu 3-2 în fața celor de la Viktoria Plzen. Iată clasamentul după trei partide:

ACTUALIZARE 21.50 Steaua s-a impus cu 2-1 în Elveția, contra celor de la Lugano. Golurile au fost marcate de Bottani '14, respectiv Budescu '58 și Morais '64.

Echpele de start:

FCSB: Niță - Benzar, Planic, Bălașa, Morais - Pintilii, Ov. Popescu (Man 46) - Teixeira, Budescu (Filip 81), Tănase - Gnohere (Coman 66)
Rezerve: A. Vlad - Larie, Filip, Golofca, Enache

Lugano: Da Costa - Mihajlovic, Sulmoni, Golemic, Daprela- Sabbatini, Ledesma, Mariani (Culina 75) - Crnigoj (Bnou-Marzouk 75), Gerndt, Bottani (Milosavljevic 71)
Rezerve: Kiassumbua - Padalino, Vecsei, Yao

În celălalt meci al Grupei G, Viktoria Plzen s-a impus cu scorul de 3-1 în fața israelienilor de la Hapoel Beer-Sheva.

Zenit Sankt Petersburg - Real Sociedad 3-1

ACTUALIZARE 28.09/13.33 Singura reprezentantă a României în cupele europene, FCSB, va juca în Elveția contra celor de la FC Lugano, în partida contând pentru etapa a doua a grupelor Ligii Europa,

Duelul va începe de la ora 20:00.

ACTUALIZARE 15.09/07:40 FCSB a învins-o pe Viktoria Plzen, scor 3-0, în prima etapă a Grupei G a Ligii Europa. Golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Budescu ( (21 — penalty, 44) și Denis Alibec (73). Patronul echipei, Gigi Becali, a creditat victoria sărbătorii de ieri, Înălțarea Sfintei Cruci.

FCSB: 1. Florin Niță — 2. Romario Benzar, 16. Bogdan Planici, 4. Mihai Bălașa, 12. Junior Morais — 5. Mihai Pintilii, 6. Dragoș Nedelcu — 22. Cătălin Golofca, 11. Constantin Budescu (98. Dennis Man, 83), 17. Florinel Coman (23. Ovidiu Popescu, 57) — 7. Denis Alibec (căpitan; 9. Harlem Gnohéré, 74). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Daniel Vlad — 10. Florin Tănase, 15. Marko Momcilovici, 29. William De Amorim.

Viktoria Plzen: 16. Ales Hruska — 14. Radim Reznik, 2. Lukas Hejda, 21. Tomas Hajek, 8. David Limbersky — 29. Diego Zivulic (7. Tomas Horava, 61), 17. Patrik Hrosovsky — 11. Milan Petrzela (9. Martin Zeman, 80), 26. Daniel Kolar (căpitan), 10. Jan Kopic — 37. Jakub Reznicek (23. Marek Bakos, 61). Antrenor: Pavel Vrba.
Rezerve neutilizate: 1. Matas Kozacik, 30. Dominik Svacek — 24. Milan Havel, 33. Andreas Ivanschitz.

În celălalt meci al Grupei G, Hapoel Beer Sheva a învins-o pe FC Lugano, scor 2-1.

Real Sociedad - Rosenborg 4-0

ACTUALIZARE 14.09/15:54 Joi, 14 septembrie, FCSB debutează în Grupa G a Ligii Europa, unde va da piept cu cehii de la Viktoria Plzen.

Steliștii îi cunosc pe cehi, deoarece au mai dat piept cu ei și-n preliminariile Ligii Campionilor. În tur, la București, meciul s-a terminat la egalitate, 2-2, iar în Cehia, steliștii s-au impus cu 4-1.

Partida va începe de la ora 22:00, pe Arena Națională. În celălalt meci al grupei se întâlnesc Hapoel Beer-Sheva (Israel) și Lugano (Elveția).

ACTUALIZARE 15:00 În urma tragerii la sorți desfășurate vineri la Monaco, FCSB va juca în grupele Europa League cu Viktoria Plzen (Cehia), Hapoel Beer-Sheva (Israel), Lugano (Elveția).

Partidele din faza grupelor se vor desfășura pe 14 septembrie, 28 septembrie, 19 octombrie, 2 noiembrie, 23 noiembrie și 7 decembrie.

ACTUALIZARE 25.08, ora 10:29 FC Viitorul Constanța, campioana României, a fost surclasată de Red Bull Salzburg cu scorul de 4-0 (2-0), joi seara, pe Red Bull Arena, în manșa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal.

Campioana Austriei, care câștigase și la Ovidiu, cu 3-1, s-a impus prin golurile marcate de Munas Dabbur (7), Fredrik Gulbrandsen (38), Valon Berisha (53 — penalty), Amadou Haidara (88).

RB Salzburg: 33. Alexander Walke (căpitan) — 22. Stefan Lainer, 34. Marin Pongracic, 5. Duje Caleta-Car, 17. Andreas Ulmer — 13. Hannes Wolf (11. Marc Rzatkowski, 46), 8. Diadie Samassékou, 7. Reinhold Yabo, 14. Valon Berisha (4. Amadou Haidara, 65) — 21. Fredrik Gulbrandsen (41. Daka Patson, 56), 9. Munas Dabbur. Antrenor: Marco Rose.
Rezerve neutilizate: 1. Cican Stankovic — 24. Christoph Leitgeb, 25. Patrick Farkas, 44. Igor.

FC Viitorul: 31. Alexandru Buzbuchi — 19. Robert Hodorogea, 15. Bogdan Țîru (căpitan), 4. Marius Constantin (18. Dani Lopez, 46) — 2. Andrei Dumitraș, 99. Tudor Băluță, 11. Ionuț Vînă, 3. Sorin Rădoi — 10. Ovidiu Herea — 13. Florin Cioablă (25. Aurelian Chițu, 58), 20. George Țucudean (24. Denis Drăguș, 24). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 12. Victor Rîmniceanu — 5. Sebastian Mladen, 23. Alexandru Cicâldău, 27. Eric De Oliveira Pereira.

Arbitru: Stefan Johannesson; arbitri asistenți: Fredrik Nilsson, Mehmet Culum; arbitru de rezervă: Andreas Ekberg (toți din Suedia)
Observator UEFA pentru arbitri: Haim Jakov (Israel), delegat UEFA: Nina Hedlund (Norvegia)
Cartonașe galbene: Pongracic (36), Vînă (45), Hodorogea (53), Daka Patson (90+3).

Iată rezultatele înregistrate joi seară (echipele cu + s-au calificat):

Iată urnele capilor de serie. Fiecare grupă va conține câte o echipă din fiecare urnă:

Urna 1

Arsenal, Zenit, Lyon, Dinamo Kiev, Villareal, Bilbao, Lazio, AC Milan, Viktoria Plzen, Salzburg, FC Copenhaga, Braga

Urna 2

FCSB, Ludogoreț, BATE Borisov, Everton, Young Boys, Marseille, Sociedad, Maccabi Tel-Aviv, Lokomotiv Moscova, Austria Viena, Hertha Berlin, Nice

Urna 3

Astana, Partizan Belgrad, Hoffenheim, Koln, Rijeka, Guimaraes, Atalanta, Waregem, Zorya Luhansk, Rosenborg, Sheriff Tiraspol, Hapoel Beer Sheva

Urna 4

Apollon Limassol, Bașakehir, Konyaspor, Vitesse, Slavia Praga, Steaua Roșie, Skenderbeu, Zlin, AEK Atena, Lugano, Vardar Skopje, Ostersunds

ACTUALIZARE 18.08, ora 10:00 FC Viitorul a pierdut partida tur contra austriecilor de la FC Salzburg, disputată pe teren propriu, scor 3-1. Pentru campioana României a marcat George Țucudean, în minutul 7, în timp ce pentru oaspeți au înscris:  Hee-Chan Hwang, Wolf și Dabbur, în minutele 2, 28 și 31. Meciul a contat pentru play-off-ul Ligii Europa.

Maritimo - Dinamo Kiev 0-0

ACTUALIZARE 4.08, ora 15:00 Campioana României la fotbal, FC Viitorul Constanța, va întâlni echipa austriacă FC Salzburg, în play-off-ul Ligii Europa, după tragerea efectuată la Nyon.

FC Viitorul va juca primul meci pe teren propriu, la 17 august, iar returul în deplasare, la 24 august.

ACTUALIZARE 23:40 Athletic Bilbao a învins-o clar pe Dinamo, scor 3-0, într-un meci controlat de basci de la un cap la celălalt și în care evoluția dinamoviștilor a certificat faptul că roș-albii nu au încă față de grupele unei competiții europene.

Raul Garcia a deschis scorul în minutul 24, profitând de o fază în care apărarea lui "câinilor" a fost visătoare și l-a lăsat de Marcos să-și pregătească minuțios șutul din care a rezultat golul gazdelor.

La doar cinci minute, Raul Garcia a reușit "dubla". Romera a anticipat greșit o centrare, a sărit pe sub minge, iar mijlocașul bascilor a înscris cu un șut superb.

Veteranul Aduriz (36 de ani) a marcat golul trei al bascilor, în minutul 86, ca urmare a unui contraatac devastator orchestrat de echipa lui Jose Angel Ziganda.

La prima apariție europeană după o pauză de cinci ani, Dinamo părăsește competiția, surclasată de o echipă net superioară, mult mai bine organizată și care, la ora actuală, pare la ani lumină de cluburile românești.

CS U Craiova a pierdut meciul retur jucat pe San Siro, 0-2 în fața lui AC Milan, și a fost eliminată din turul al treilea al Europa League cu scorul de 0-3 la general.

Italienii au început în forță partida și după un gol anulat pentru ofsaid, Bonaventura a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, profitând de o ieșire hazardată a lui Calancea la un corner al rossonerilor.

Trupa lui Montella a mai punctat o dată în startul reprizei secunde și a încheiat socotelile calificării. Ricardo Rodriguez a executat o lovitură liberă în careu, apărătorii craioveni nu au reușit să respingă, iar balonul a ajuns la Cutrone, care a împins balonul în poarta lui Calancea.

La partida de pe San Siro au asistat 65.763 de spectatori, iar AC Milan a avut încasări totale de peste două milioane de euro la meciul contra Craiovei, care a marcat revenirea fotbalului european pe arena milaneză.

ACTUALIZARE 22:00 Astra Giurgiu e prima echipă românescă eliminată din cupele europene. Fosta campioană a României a pierdut, în Ucraina, returul de pe stadionul Nika din Oleksandria, in manșa secundă a turului al treilea preliminar al Europa League, cu gazdele de la FK Oleksandria.

Andrei Zaporojan a marcat pentru echipa gazdă din penalty, în min. 43, după un fault comis de fundașul polonez Piotr Polczak la Serghei Starenki.

ACTUALIZARE 03.08/17:30 Manșa retur a confruntărilor din al treilea tur preliminar din UEFA Europa League este programată joi. Cu toate că șansele de calificare au scăzut, în urma rezultatelor din tur, Astra Giurgiu, Dinamo București și CS Universitatea Craiova consideră că nu este totul pierdut și trebuie luptat până la încheierea jocurilor decisive.

Programul meciurilor - ora 20.00 (în direct la TVR 2): FC Oleksandria (Ucraina) - Astra Giurgiu, în tur: 0-0; ora 21.45 (în direct la TVR 1): Athletic Bilbao (Spania) - Dinamo București, în tur: 1- 1; ora 21.45 (în direct la Pro TV): AC Milan (Italia) - CS Universitatea Craiova, în tur: 1-0.

ACTUALIZARE 27.07 Dinamo și Athletic Bilbao au terminat la egalitate, 1-1, în prima manșă a turului III din preliminariilor Europa League. Returul va avea loc pe 3 august, pe TVR 1.

Dinamo a început foarte slab prima repriză, bascii controlând meciul și având posesesia. În minutul 21, Laporte a deschis scorul, cu o lovitură de cap din 5 metri.

După acest gol, Dinamo a început să țină mai mult de minge și a avut câteva ocazii, dar niciun periculoasă.

După pauză, Contra a mutat ofensiv. L-a scos pe Busuladzici și l-a introdus pe Rivaldinho. Sub privirile tatălui său, atacantul de 22 de ani a marcat un gol de generic. Dinamovistul a șutat excelent de la 30 de metri, iar mingea s-a dus direct în vinclul porții lui Herrerin.

După gol, Bilbao nu a avut ocazii și tot dinamoviștii au marcat, prin Nemec, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Dinamo a fost din nou la un pas de gol, în minutul 76. Fundașul Balenziaga a vrut să respingă, dar a lovit greșit și mingea a fost respinsă cu greu de portarul Herrerin. Până la final, cele două formații au mai avut ocazii, dar niciuna periculoasă și meciul s-a terminat la egalitate.

CSU Craiova a pierdut la limită meciul tur cu AC Milan, scor 0-1, din turul al treilea al Europa League, după golul marcat de Ricardo Rodriguez. Returul va avea loc pe data de 3 august.

CS U Craiova a început bine meciul și Băluță a încercat o centrare în careu încă din al doilea minut, dar fundașii milanezi au respins balonul. Cea mai mare ocazie a oltenilor a fost ratată de Mitriță, în minutul 22, când mijlocașul a scăpat singur cu Donnarumma și a șutat, dar goalkeeperul milanezilor a respins.

Cinci minute mai târziu, Cutrone a șutat din careu, dar mingea a lovit bara porții lui Calancea, după ce a fost atinsă cu vârful degetelor de goalkeeperul oltenilor. AC Milan a deschis scorul cu câteva momente înainte de finalul primei părți, la o lovitură liberă executată de fundașul Ricardo Rodriguez.

În repriza secundă, Niang a ratat primele ocazii ale milanezilor, dar în primă fază șutul său a trecut pe lângă poartă, pentru ca apoi Calancea să intervină și să respingă în corner.

Băluță și Mitriță au fost cei mai periculoși oameni din tabăra oltenilor, dar eforturile lor au rămas fără efect pe tabela de marcaj, iar Milan se impune la limită în prima manșă a "dublei" din turul al treilea.

Meciul retur va avea loc pe data de 3 august, de la ora 21:45.

Astra Giurgiu a remizat pe teren propriu, scor 0-0, împotriva ucrainienilor de la Oleksandryia.

Părăsită de vedete și de pretenții, Astra are încă alături fanii și se încăpățânează să tragă de UEFA League. Atmosferă frumoasă la începutul meciului. Cei peste 2.500 de suporteri cântă ca pe vremuri, când echipa se bătea la titlu. Aveau să fie cam cele mai emoționante momente ale serii. Cel puțin în prima parte a jocului, când fotbalul a fost aproape cinic.

Ucrainenii au început mai bine, au presat ceva mai mult, au avut câteva cornere, dar cam atât. Nici chiar mirajul play-off-ului Europa League n-a părut să dezmorțească Astra lui Edward Iordănescu. A lipsit construcția, mingile la bătaie pentru Chipirliu sau Ioniță n-au avut nicio șansă.

Multă precipitare, o echipă parcă din bucăți sparte, în care nimeni nu își asumă niciun risc, nimeni nu sparge linia mediocrității. Ioniță se zbate și el inutil, nu-i iese nimic. Oleksandria se apără grupat, ordonat, aglomerat, așa că Astra nu are nici ocazii, iar primul șut la poartă îl dă Belu (35, peste), când mai erau 5 minute până la intrarea la cabine. Pe final, tot ucrainenii sunt mai periculoși, la un corner, dar Gitcenko nu nimerește poarta din mijlocul careului.

De la vestiare, același fotbal, fără porți. Lumea începe să îi ceară pe Marquinhos și pe Le Tallec, marii absenți din formula de start. Iordănescu simte că trebuie să schimbe ceva, să scoată echipa din amorțeală, și îi bagă la joc. Se văd ceva vagi urme de puls de partea "albilor".

Marquinhos e peste tot, însă nu are cu cine. Le Tallec nu se vede. Zaporozan trage un șut anemic, dar Iliev e acolo. Dialogul se repetă după același scenariu și câteva minute mai tîrziu. În rest, nimic, nimic, nimic, doar luptă surdo-mută. O contră, Le Tallec - Nicoară (76), e singur în careu, dar trage pe lângă! În sfârșit. Iese și Ioniță, pierdut de tot prin iarbă, iar ucrainenii rămân în 10, după ce Basov vede al doilea galben. Nu contează, Astra nu reacționează. Nicoară (88) are o șansă. Parcă se chinuie să nimerească poarta, dar nici așa nu reușește, stârnind hohotele tribunei.
Rămâne 0-0, la capătul unui meci jalnic. Calificarea în play- off se decide în Ucraina.

Știre inițială

Dinamo revine în cupele europene după cinci ani de absență. La ultima participare, în august 2012, "alb-roșii" ratau grupele Europa League după 1-4 la general în fața ucrainienilor de la Metalist Kharkiv. Gruparea din Ștefan cel Mare nu s-a mai calificat în grupele unei competiții europene din 2009, când a eliminat-o spectaculos pe Slovan Liberec. În tur a fost 0-3, dar o săptămână mai târziu, Dinamo a câștigat cu 3-0, iar calificarea s-a decis la penalty-uri. Misiunea de astăzi nu se anunță a fi una ușoară. Bilbao a terminat pe locul 7 în ediția trecută din La Liga, dar Dinamo se va baza pe experiența lui Cosmin Contra, care a jucat și antrenat în Spania.

Astra Giurgiu participă pentru al cincilea an la rând în cupele europene. Fosta campioană a României a ajuns în play-off după ce a trecut de formația azeră FK Zira. Elevii lui Edi Iordănescu s-au impus cu 3-1 acasă, iar în manșa secundă au remizat la scor alb. Sezonul trecut, Astra a înregistrat cea mai mare performanță din istoria participărilor în Europa. Astra s-a calificat în 16-imile Europa League, unde a fost eliminată greu de Genk. La Giurgiu, scorul a fost 2-2, iar în retur belgienii au câștigat cu 1-0. Adversara de azi, FC Oleksandriya, a terminat pe locul 5 ediția 2016-17 a campionatului ucrainean.

CS Universitatea Craiova se află la prima calificare în Europa după 24 ani. În 1993, oltenii au fost eliminați în runda a doua din Cupa Cupelor de PSG. Craiova a cedat acasă cu 0-2, iar la Paris partida s-a terminat 0-4. Echipa din Bănie va avea cel mai dificil adversar din această seară, AC Milan. Italienii au 18 titluri în palmares, 5 cupe ale Italiei și 7 trofee Champions League. Sezonul trecut, Milan s-a clasat pe locul 6 în Serie A.