Serena Williams, locul 1 WTA și campioana olimpică de la Londra 2012, a fost eliminată din proba de simplu, în optimile turneului, anunță gsp.ro.

Americanca a pierdut surprinzător în fața ucrainiencei Elina Svitolina, locul 20 WTA, scor 4-6, 3-6, după o partidă care a durat o oră și 13 minute.

În primul set, Williams și-a pierdut de două ori serviciul, iar Svitolina doar o dată, fapt ce a ajutat-o pe ucraineancă să treacă în avantaj. Setul doi a fost asemănător. Serena a făcut un break, dar adversara ei a făcut trei break-uri și a reușit surpriza zilei.

Serena a fost eliminată și din proba de dublu, acolo unde a participat alături de sora ei, Venus.