Marți s-au reluat partidele din Liga Campionilor în faza optimilor de finală.

Paris Saint-Germain a întâlnit pe teren propriu echipa londoneză, Chelsea, pe care a învins-o cu 2-1.

Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul cu doar câteva minute înainte de finalul primei părți, pentru ca în minutele de prelungire, Obi Mikel să aducă egalarea pe tabela de marcaj.

Introdus în minutul 74, Cavani a marcat pentru 2-1 din pasa lui Angel di Maria.

În celălalt meci al zilei, Benfica Lisabona s-a impus la limită, 1-0 contra celor de la Zenit St. Petersburg prin golul marcat de Jonas  în minutul 91.

Miercuri vor avea loc alte meciuri interesante, Real Madrid merge pe terenul celor de la AS Roma în turul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, în timp ce Gent va primit vizita celor de la Wolfsburg.

Săptămâna viitoare se vor disputa alte meciuri tari: Arsenal - Barcelona, Juventus - Bayern Munchen, PSV Eindhoven - Atletico Madrid și Dinamo Kiev - Manchester City.

Returul se va juca pe 8, 9, 15 și 16 martie.