Naționala feminină de handbal a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins surprinzător Brazilia, campioana en titre, cu scorul de 25-22 (13-8), duminică seara, la Kolding, în optimile de finală.

"Ambiția a făcut diferența astăzi. Ne-am dorit foarte mult victoria și am muncit pentru a câștiga. Le mulțumim acestor români minunați care ne-au susținut", a declarat Paula Ungureanu pentru Dolce Sport.

Fetele s-au calificat în sferturile de finală ale mondialului, ceea ce ne duce, automat, în turneele preolimpice de calificare la Olimpiada din 2016, găzduită de Brazilia.

În următoarea fază a competiției România va întâlni țara gazdă, Danemarca, învingătoare cu 26 - 19 în partida cu Suedia.

În celelalte meciuri ale zilei: Olanda - Serbia 36 - 20 și Norvegia - Germania 28 - 22.