ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

România s-a calificat dramatic în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin. Tricolorele au eliminat chiar Danemarca, țara gazdă a acestei ediții, scor 31-30 după două reprize de prelungiri, după ce scorul fusese egal (27-27) la capătul celor 60 de minute.

România a condus pe toată durata partidei, însă, în ultimele minute, danezele au reușit să se apropie de tricolore. Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri în ultima secundă în timpul regulamentar, astfel că s-a intrat în prelungiri, potrivit tvr.ro. Româncele au continuat să dea dovadă  de disciplină tactică și de forță colectivă, iar lovitura decisivă a fost izbutită de extrema Ada Nechita, cu 3 secunde înainte de final.

Naționala feminină de handbal - campioană mondială în 1956, 1960 și 1962, și finalistă în 1973 și 2005, s-a mai aflat în această fază a competiției și în 1971, 1975, 1993, 1999 și 2007, când s-a clasat pe l0cul al patrulea.

În semifinale, echipa României va întâlni reprezentativa Norvegiei care a învins Muntenegru.