România este SINGURA țară din Europa care a recunoscut minifotbalul ca disciplină sportivă
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
România, a cărei națională de minifotbal a câștigat toate edițiile de Campionat European disputate până acum, este prima țară europeană care oficializează acest sport ca disciplină sportivă, anunță Federația Română de Fotbal.
În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc joi, 4 februarie, la sediul Ministerului Tineretului și Sportului, a fost acordat ordinul de recunoaștere a minifotbalului ca ramură sportivă. Actul a fost înmânat președintelui Federației Române de Minifotbal, Ioan Onicaș. România devine prima țară din Europa care recunoaște minifotbalul ca ramură sportivă.
În acest moment, în țara noastră, sunt peste 23.000 de jucători legitimați care participă în mod regulat în campionatele și competițiile organizate și desfășurate sub egida Federației Române de Minifotbal.
România este prima campioană europeană la minifotbal și singura națională care a cucerit toate cele șase titluri europene puse în joc până în prezent. ”Tricolorii” au câștigat turneele din Slovacia (2010), România (2011), Republica Moldova (2012), Grecia (2013), Muntenegru (2014) și Croația (2015, foto). Următoarea ediție este programată a se disputa în vara acestui an, în Ungaria.
Minifotbalul se practică în România, sub formă organizată, din 2008, atunci când s-a desfășurat prima ediție a Campionatului Național.
În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc joi, 4 februarie, la sediul Ministerului Tineretului și Sportului, a fost acordat ordinul de recunoaștere a minifotbalului ca ramură sportivă. Actul a fost înmânat președintelui Federației Române de Minifotbal, Ioan Onicaș. România devine prima țară din Europa care recunoaște minifotbalul ca ramură sportivă.
În acest moment, în țara noastră, sunt peste 23.000 de jucători legitimați care participă în mod regulat în campionatele și competițiile organizate și desfășurate sub egida Federației Române de Minifotbal.
România este prima campioană europeană la minifotbal și singura națională care a cucerit toate cele șase titluri europene puse în joc până în prezent. ”Tricolorii” au câștigat turneele din Slovacia (2010), România (2011), Republica Moldova (2012), Grecia (2013), Muntenegru (2014) și Croația (2015, foto). Următoarea ediție este programată a se disputa în vara acestui an, în Ungaria.
Minifotbalul se practică în România, sub formă organizată, din 2008, atunci când s-a desfășurat prima ediție a Campionatului Național.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190887.jpg)
În ce limbă bate "inima României" la Jocurile Olimpice de la Paris? – Fără pic de respect pentru "Team Romania"
![](thumb-202x110-t?/articole/190778.jpg)
Antrenorul Mircea Rednic, după ce un jucător de la UTA, de doar 22 de ani, a primit un rezultat suspect de probleme cardiace: “Poate e de la vaccinul ăla faimos cu care am fost păcăliți cu toții” - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190801.jpg)
Răzvan Ioan Boanchiș: Un fotbalist al lui nu joacă și Rednic a spus: „i-a ieșit ceva la inimă și i s-a făcut un control suplimentar. S-ar putea să fie ceva legat de vaccinul ăla faimos, cu care am fost păcăliți toți.”
![](thumb-202x110-t?/articole/190874.jpg)
Atletului francez Sasha Zhoya i s-a aprobat cererea de a defila în fustă la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024 - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190826.jpg)
Jocurile Olimpice Paris 2024: un sportiv francez ar putea defila în fustă la ceremonia de deschidere - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190818.jpg)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)