ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!

Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari, după ce a dispus cu 6-1, 6-2 de australianca de origine rusă Daria Gavrilova.

Halep, finalistă la ediția de anul trecut a turneului, a confirmat forma bună prin care trece, încheind conturile în doar 53 de minute, după ce în optimi câștigase în 55 de minute meciul cu germanca Annika Beck (6-3, 6-1).

Halep și Gavrilova (47 WTA) s-au mai înfruntat de trei ori până acum, scorul fiind favorabil româncei cu scorul de 3-1.

Românca și-a asigurat un cec de 58.390 dolari și 190 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi câștigătoarea meciului Agnieszka Radwanska/Johanna Konta.