Simona Halep începe cu o VICTORIE turneul de Wimbledon. Irina Begu și Patricia Țig, eliminate încă din primul tur
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
ACTUALIZARE Simona Halep a câștigat primul meci de la Wimbledon, împotriva Karolinei Schmiedlova (locul 40 WTA), scor 6-4, 6-1.
Românca a afișat un joc solid în primul său meci pe iarbă din acest sezon, iar singurele dificultăți le-a întâmpinat în primul set, când Schmiedlova a revenit de la 4-1 la 4-4. Simona a controlat însă situația și s-a impus, după patru mingi de set.
În actul al doilea, românca nu a mai avut probleme și a cedat un singur game, potrivit gsp.ro.
În turul următor, Halep o va întâlni pe învingătoarea dintre Anastasija Sevastova (67 WTA) și Francesca Schiavone (111 WTA).
ACTUALIZARE Și Patricia Tig a părăsit turneul de la Wimbledon încă din primul tur, după ce a fost învinsă de italianca Sara Errani, cu scorul de 6-4, 6-4.
Patricia Țig (21 de ani, 100 WTA) a avut momente bune în ambele seturi, în care a condus, dar s-a înclinat în fața unei adversare mult mai experimentate (29 de ani), după o oră și 31 de minute, potrivit Agerpres.
Țig va primi 10 puncte WTA și 30.000 de lire sterline pentru participare.
(Știrea inițială)
Irina Begu a fost învinsă surprinzător de Carina Witthoeft (Germania), scor 1-6, 4-6, luni, în runda inaugurală a turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. Begu (25 ani), numărul 27 mondial, a cedat după doar 63 de minute de joc în fața unei adversare de 21 de ani, aflată pe locul 109 în ierarhia WTA.
Irina Begu, cap de serie numărul 25 la Wimbledon, a comis în acest meci nu mai puțin de 30 de erori neforțate (Witthoeft 13), reușind doar 6 lovituri direct câștigătoare (9 pentru germancă).
Românca va primit 10 puncte WTA și 30.000 de lire sterline pentru participare și va evolua și la dublu, alături de Raluca Olaru. Anul trecut, Begu a ajuns până în turul al treilea la Wimbledon.
Tot luni, în primul tur, Patricia Țig va juca împotriva italiencei Sara Errani (N. 20), iar Simona Halep, a cincea favorită, o va înfrunta pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia).
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190887.jpg)
În ce limbă bate "inima României" la Jocurile Olimpice de la Paris? – Fără pic de respect pentru "Team Romania"
![](thumb-202x110-t?/articole/190778.jpg)
Antrenorul Mircea Rednic, după ce un jucător de la UTA, de doar 22 de ani, a primit un rezultat suspect de probleme cardiace: “Poate e de la vaccinul ăla faimos cu care am fost păcăliți cu toții” - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190801.jpg)
Răzvan Ioan Boanchiș: Un fotbalist al lui nu joacă și Rednic a spus: „i-a ieșit ceva la inimă și i s-a făcut un control suplimentar. S-ar putea să fie ceva legat de vaccinul ăla faimos, cu care am fost păcăliți toți.”
![](thumb-202x110-t?/articole/190874.jpg)
Atletului francez Sasha Zhoya i s-a aprobat cererea de a defila în fustă la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024 - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190826.jpg)
Jocurile Olimpice Paris 2024: un sportiv francez ar putea defila în fustă la ceremonia de deschidere - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190818.jpg)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)