Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, după ce adversara sa din optimi, cehoaica Barbora Strycova, a abandonat la scorul de 6-3, 1-0.

Halep (24 ani), numărul cinci mondial și deținătoarea titlului la Indian Wells, a stat pe teren doar 46 de minute.

Halep o conduce acum pe Strycova cu 2-1 la meciurile directe, după ce aceasta s-a impus în prima partidă, în 2010, în optimi la Paris, cu 6-1, 6-4, iar Simona a câștigat în 2014, în primul tur la Beijing, cu 6-1, 6-4.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 128.215 dolari și 215 puncte WTA, urmând ca în sferturi să joace contra liderului mondial Serena Williams, care a trecut de  Katerina Bondarenko (Ucraina), scor 6-2, 6-2.

Serena Williams are 6-1 în meciurile directe cu Halep, ultima victorie datând de anul trecut, de la Cincinnati, 6-3, 7-6 (5) în finală. Singurul succes al româncei s-a înregistrat în 2014, în grupe, la Turneul Campioanelor de la Singapore, cu 6-0, 6-2. Cele două ar fi trebuit să se întâlnească și anul trecut la Indian Wells, dar Serena s-a retras înaintea meciului din semifinale.