Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a ce a învins-o pe Qiang Wang (China), cu 7-5, 6-1.

În faza următoare, Halep va evolua cu croata Petra Martici, locul 51 WTA, care a învins-o, tot marți, cu 6-3, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă de 18 ani Marketa Vondrousova, locul 54 WTA. Simona Halep și Petra Martici sunt la egalitate la întâlnirile directe, 1-1, dar partidele sunt din 2015 (victorie Halep) și 2011.

Calificarea în sferturi este recompensată la Indian Wells cu un premiu de 167.195 de dolari și cu 215 puncte WTA.

Simona Halep a câștigat ediția din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea, de jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.