Simona Halep și Monica Niculescu avansează în tururile superioare la Wimbledon. Marius Copil a fost eliminat
Simona Halep a învins-o pe italianca Francesca Schiavone, locul 111 WTA, în al doilea tur al turneului de la Wimbledon.
Meciul Simonei ar fi trebuit să se dispute ieri, însă a fost reprogramat din cauza ploii. Românca s-a impus fără probleme, în două seturi, 6-1/6-1, după o oră și șase minute de joc.
În meciul următor, Halep o va înfrunta pe jucătoarea olandeză Kiki Bertens, locul 28 WTA.
Monica Niculescu s-a calificat în turul secund de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Ocupanta locului 47 WTA a trecut în prima rundă de Aleksandra Krunic (120), în două seturi, 6-1, 6-4.
Dacă primul set a fost adjudecat fără emoții, actul secund a fost unul mai complicat: românca și-a pierdut serviciul și a fost condusă cu 0-2 și 1-3. Totuși, Monica a revenit la timp și a făcut re-break-ul, reușind să se impună pe serviciul adversarei și în ultimul game al meciului.
Niculescu și-a asigurat un cec de 50.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.
În turul următor de la Wimbledon, Monica Niculescu are o misiune mult mai grea, urmând să o întâlnească pe Timea Bacsinszky. Sportiva din Elveția a trecut fără probleme de Luksika Kumkhum, scor 6-4, 6-2, într-un meci care a avut loc tot joi.
În întrecerea masculină, Marius Copil, singurul reprezentant al României pe tabloul masculin, a cedat în patru seturi în fața francezului Lucas Pouille. Cotat cu prima șansă, deși adversarul său este mult mai bine clasat, Copil a pierdut primul set cu 4-6, a egalat apoi, 6-4, dar a cedat următoarele două seturi, 6-4, 6-1.
Copil (25 ani, 174 ATP), venit din calificări, s-a aflat în premieră pe tabloul principal la Wimbledon și va primi pentru participare 35 de puncte ATP și 30.000 de lire sterline.
Meciul Simonei ar fi trebuit să se dispute ieri, însă a fost reprogramat din cauza ploii. Românca s-a impus fără probleme, în două seturi, 6-1/6-1, după o oră și șase minute de joc.
În meciul următor, Halep o va înfrunta pe jucătoarea olandeză Kiki Bertens, locul 28 WTA.
Monica Niculescu s-a calificat în turul secund de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Ocupanta locului 47 WTA a trecut în prima rundă de Aleksandra Krunic (120), în două seturi, 6-1, 6-4.
Dacă primul set a fost adjudecat fără emoții, actul secund a fost unul mai complicat: românca și-a pierdut serviciul și a fost condusă cu 0-2 și 1-3. Totuși, Monica a revenit la timp și a făcut re-break-ul, reușind să se impună pe serviciul adversarei și în ultimul game al meciului.
Niculescu și-a asigurat un cec de 50.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.
În turul următor de la Wimbledon, Monica Niculescu are o misiune mult mai grea, urmând să o întâlnească pe Timea Bacsinszky. Sportiva din Elveția a trecut fără probleme de Luksika Kumkhum, scor 6-4, 6-2, într-un meci care a avut loc tot joi.
În întrecerea masculină, Marius Copil, singurul reprezentant al României pe tabloul masculin, a cedat în patru seturi în fața francezului Lucas Pouille. Cotat cu prima șansă, deși adversarul său este mult mai bine clasat, Copil a pierdut primul set cu 4-6, a egalat apoi, 6-4, dar a cedat următoarele două seturi, 6-4, 6-1.
Copil (25 ani, 174 ATP), venit din calificări, s-a aflat în premieră pe tabloul principal la Wimbledon și va primi pentru participare 35 de puncte ATP și 30.000 de lire sterline.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
În ce limbă bate "inima României" la Jocurile Olimpice de la Paris? – Fără pic de respect pentru "Team Romania"
Antrenorul Mircea Rednic, după ce un jucător de la UTA, de doar 22 de ani, a primit un rezultat suspect de probleme cardiace: “Poate e de la vaccinul ăla faimos cu care am fost păcăliți cu toții” - VIDEO
Răzvan Ioan Boanchiș: Un fotbalist al lui nu joacă și Rednic a spus: „i-a ieșit ceva la inimă și i s-a făcut un control suplimentar. S-ar putea să fie ceva legat de vaccinul ăla faimos, cu care am fost păcăliți toți.”
Atletului francez Sasha Zhoya i s-a aprobat cererea de a defila în fustă la Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024 - VIDEO
Jocurile Olimpice Paris 2024: un sportiv francez ar putea defila în fustă la ceremonia de deschidere - VIDEO
Ne-am întors la Războiul Rece Olimpic: Doar 15 ruși merg la Paris
Recomandările noastre
Secțiuni: Sport
Persoane: Marius Copil Monica Niculescu Simona Halep
Locații: Anglia
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)