FC Steaua București s-a impus în meciul disputat, marţi, pe terenul lui AS Trencin şi încheiat cu 2-0 în favoarea campioanei României. Roş-albaştrii i-au asigurat lui Mirel Rădoi un debut european excelent, devenind favoriţi pentru calificarea în turul trei preliminar Champions League.

Primul gol al meciului a venit în minutul 63, când Nicușor Stanciu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, surprinzându-şi portarul advers, care nu a putut apăra mingea. Tabela a fost „închisă" de Jugurtha Hamround în minutul 70, după o centrare perfectă a lui Adi Popa.
De remarcat că cel mai nou transfer făcut de FCSB, atacantul francez Grégory Tadé, a fost introdus pe teren, într-un meci oficial, la o singură zi după ce a semnat contractul.

FINAL. AS Trencin - FCSB: 0-2.

Min. 87 Altă schimbare făcută de Mirel Rădoi: iese Grégory Tadé, intră Alexandru Tudorie.

Min. 81 Şi FCSB face o modificare: părăseşte terenul Nicandro Breeveld, pentru a-i face loc lui Aymen Tahar.

Min. 79 Schimbare la AS Trencin: iese Rabiu Ibrahim, intră Ryan Koolwijk.

Min. 75 Cartonaşe galbene pentru Rabiu Ibrahim şi Nicandro Breeveld.

Min. 70 GOL! Jugurtha Hamroun majorează scorul, fructificând o centrare trimisă de Adi Popa. AS Trencin - FCSB: 0-2.

Min. 65 Jugurtha Hamroun vede un cartonaş galben.

Min. 63 GOL! Nicolae Stanciu înscrie după un şut surprinzător, dintr-o lovitură liberă. AS Trencin - FCSB: 0-1.

Min. 62 Gabriel Tamaş şi Wesley văd câte un galben.

Min. 55 Emoţii pentru poarta lui FCSB, însă scorul rămâne neschimbat.

Min. 51 Cartonaș galben pentru unul dintre fotbaliştii lui AS Trencin, Kingsley Madu.

Min. 49 Acelaşi Gino Van Kessel şutează la poarta roş-albaştrilor, dar nimereşte doar plasa laterală.

Min. 46 A început repriza secundă.

PAUZĂ. AS Trencin - FCSB: 0-0.

Min. 39 Asalt la poarta lui Valentin Cojocaru. Campioana Slovaciei a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, apărarea stelistă intervenind în ultimul moment.

Min. 35 GOL! Fernando Varela împinge mingea în poartă, dar reușita este anulată pe motiv de off-side.

Min. 28 Adi Popa îl lansează pe Grégory Tadé pentru o lovitură de cap, dar francezul nu reușește să fructifice.

Min. 21 Gino Van Kessel trimite un șut din afara careului, dar mingea e blocată de apărătorii campioanei României.

Min. 19 În sectorul ocupat de fanii români se remarcă un banner, cu mesajul „FCSB is not Steaua".

Min. 11 Portarul românilor, Valentin Cojocaru, reține cu emoții o centrare a lui Van Kessel.

Min. 10 Primele minute s-au scurs fără vreo ocazie notabilă. La meci asistă aproximativ 7.500 de spectatori, dintre care circa 200 sunt români.

Min. 2 Titular la doar o zi după transfer, Grégory Tadé a bifat primul său șut în apropiere de poartă, dar mingea nu a reprezentat nici cel mai mic pericol pentru campioana Slovaciei.