Sportivul român Răzvan Ciolan a cucerit medalia de argint în limitele categoriei 73 kg, joi, în concursul de judo din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, de la Tbilisi (Georgia), după ce a fost învins în finală de azerul Hasil Jafarov.

Ciolan l-a întrecut în primul tur pe estonianul Aslanbeg Puhm, în optimi a trecut de olandezul Coen van Winden, în sferturi s-a impus în fața israelianului Dilan Rechister, în semifinală a câștigat în fața rusului Artur Panaitov, dar a pierdut prin yuko finala cu Jafarov.

România mai cucerise trei medalii la FOTE 2015: două de aur, prin înotătoarea Claudia Maria Gâdea și prin atleta Georgiana Iuliana Aniţei, și una de argint, prin atletul Ioan Sitoianu.