Turneul de la Roma: Simona Halep a pierdut CLAR finala cu Elena Svitolina

ACTUALIZARE 15:30 Jucătoarea română de tenis Simona Halep, liderul mondial, a fost învinsă clar de ucraineanca Elina Svitolina, cu 6-0, 6-4, duminică, în finala turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 3.351.729 dolari.
Halep (26 ani) a cedat după doar 67 de minute în fața numărului patru mondial, Svitolina apărându-și cu succes titlul cucerit anul trecut, tot după o finală cu Simona, 4-6, 7-5, 6-1.
Svitolina o conduce acum pe Halep cu 4-2 la meciurile directe, după ce Simona s-a impus în 2013 la Sofia, cu 6-1, 6-1, și în 2017 la Roland Garros, în sferturi, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0, iar ucraineanca a învins în 2017 la Roma, în finală, în semifinale la Toronto, cu 6-1, 6-1, și la Turneul Campioanelor, cu 6-3, 6-4, iar acum din nou în finală la Roma.
Știrea inițială
Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în finala turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 3.351.729 dolari, învingând-o în trei seturi, 4-6, 6-1, 6-4, pe rusoaica Maria Șarapova, într-o partidă disputată sâmbătă la Foro Italico.
Halep (27 ani) a obținut cu această ocazie a doua sa victorie consecutivă în fața Mariei Șarapova, în fața căreia s-a impus și anul trecut la Beijing, după ce rusoaica reușise să câștige până atunci toate cele șapte partide disputate împotriva româncei.
Duminică, Simona Halep se va lupta pentru trofeu cu Elina Svitolina (23 ani), numărul 4 mondial, într-o reeditare a finalei din 2017 a turneului de la Roma, câștigată în trei seturi de ucraineancă (4-6, 7-5, 6-1).
Svitolina a învins-o sâmbătă, în prima semifinală, cu 6-4, 6-3, pe estoniana Anett Kontaveit.
A fost doar cea de-a doua victorie reușită de Simona în zece meciuri directe cu Șarapova.
Meciul va avea loc duminică, de la ora 14:00.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Tragedie în lumea sportului: Fostul fotbalist Adrian Apostol a murit la doar 33 de ani, în timpul unei vacanțe în Turcia

Marian Dumitru: Cine refuză să sărbătorească Luna Pride e pedepsit, anulat, amendat și scos din rândul lumii

Un fotbalist argentinian a murit după ce s-a prăbușit pe teren, în timpul meciului - VIDEO

Ion Țiriac votează suveranist: alege un Trump de România! Marele tenisman a anunțat că merge la vot cu o șapca primită chiar de la Donald Trump, pe care scrie MAKE ROMANIA GREAT AGAIN

Ion Țiriac a purtat la vot șapca MAGA primită cadou de la Donald Trump: ”Să aducem România acolo unde a fost odată, să ne respecte toți așa cum îi respectăm și noi. Nu vrem război, suntem la granița unui război”

Semnificații ale spectacolului satanist de la închiderea Jocurilor Olimpice de la Paris: Venirea lui AntiHrist și subjugarea Ortodoxiei și a Pământului. FOTO/VIDEO
Recomandările noastre

Opțiunea lui Samson: În ce condiții Israelul poate declanșa Prăpădul Nuclear

16 iunie: 12 ani de la trecerea la Domnul a sfântului Părinte Justin Pârvu de la Mănăstirea Petru Vodă. ”Vor veni vremuri în care numai cei ce vor simți harul lui Dumnezeu vor putea distinge binele de rău. Cu mintea omenească va fi cu neputință de ales”

CRONOCIDUL: Cea mai sinistră crimă împotriva umanității – Se dedică domnului Silviu Vexler
Mărturia medicului care a primit creierul lui Eminescu: Mutilarea și profanarea moaștelor acestui martir nu a fost românească. Prof. Constantin Barbu: Eminescu a fost ucis pentru Transilvania și credința ortodoxă. DOCUMENTE: Interogatoriul și Autopsia
Secțiuni: Sport
Persoane: Maria Şarapova Simona Halep
Locații: Italia
Organizații: WTA
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)