Vlad Chiricheș a marcat primul său gol în Serie A pentru Napoli, sâmbătă seara, în meciul câștigat cu scorul de 3-1 în fața formației Chievo Verona, pe teren propriu, în etapa a 28-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Fundașul român a început ca titular și a fost deposedat în minutul 2 de Nicola Rigoni, care a deschis scorul. Argentinianul Gonzalo Higuain (6) a restabilit la scurt timp egalitatea, iar internaționalul român s-a revanșat pentru eroarea sa în minutul 38, când a adus echipa gazdă în avantaj, după o centrare venită de la Jorginho. Jose Callejon (70) a închis tabela pentru Napoli.

Chiricheș a jucat tot meciul la Napoli, bifând a șasea prezență în Serie A. El mai are 7 partide în Europa League (un gol) și două meciuri în Cupa Italiei.