Episcopul Siluan a recompensat elevii unei școli din Ungaria participanți la un concurs de literatură română
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Concursul de povești „Vasile Gurzău” organizat vineri la Micherechi s-a desfășurat în prezența Episcopului Siluan al Ungariei, relatează Agenția Basilica.
Manifestarea culturală organizată de Școala Generală Românească cu clasele I-VIII din Micherechi se află deja la a XVII-a ediție și este dedicată memoriei povestitorului satului, Vasile Gurzău (1898-1980).
Împreună cu Episcopul Siluan, la eveniment au luat parte reprezentanți ai autorităților locale și fruntași ai comunității românești.
Eleva Rhételyi Esztera, din clasa a VIII-a, care a primit și premiul special din partea Episcopului Siluan, a făcut o scurtă evocare a povestitorului Vasile Gurzău, unul dintre cei mai renumiți povestitori ai românilor din Ungaria, în afară de Mihai Purdi din Otlaca Pustă și de Teodor Șimonca din Chitighaz.
El s-a născut la Micherechi pe 16 martie 1898, în familia Sofiei Iahutău și a lui Mihai Gurzău, care au avut 5 copii. Vasile Gurzău a trăit viața obișnuită, de la sat, în condiții grele, din cauza sărăciei a fost nevoit să facă de mic tot felul de munci: a păzit gâștele, a apărat semănăturile de ciori, a fost porcar și cioban. A frecventat școala foarte puțin timp, însă de mic copil a însușit un repertoriu de basme, moștenite prin viu grai de la mama sa, care era la fel de înzestrată cu darul povestirii. Nu a învățat poveștile din cărți, ci numai după auz, purtându-le în memorie. Și-a exersat talentul de povestitor atât în viața sa obișnuită, de la sat, cât și în timpul Primului Război Mondial, când a ajuns, pe front, până în Galiția și Italia. În vremea cătăniei, povestea în limbile română, maghiară și sârbă. Darul său a fost descoperit și pus în valoare de profesori renumiți de la Budapesta, precum Domokos Sámuel, sau folclorista Kovács Ágnes, la propunerea căreia a și primit distincția de „Maestru al artei populare din Ungaria”, în 1973.
La ediția din 2019 a concursului de povești „Vasile Gurzău” de la Școala Românească din Micherechi, Ungaria, au participat 35 de elevi din clasele I -VIII. Micii povestitori au prezentat cu mult talent, în limba română, poveștile pregătite, stârnind interesul, atenția și încântarea publicului.
La fiecare categorie de elevi (clasele I-II, III-IV, V-VI și VII-VIII), au fost oferite premiile I, II, III și mențiune, după ce juriul a dezbătut asupra prezentărilor făcute și a apreciat, la rândul său, prestația elevilor.
Episcopul Siluan al Ungariei a oferit, la rândul său, un premiu special (format din lucrarea „Uniți în cuget și în simțiri. Unitatea de credință și de neam”, 2 volume, Editura „Basilica” a Patriarhiei Române și alte cărți) elevei Rhételyi Esztera din clasa a VIII-a. Au fost oferite și alte premii din partea Primăriei Comunei Micherechi.
Manifestarea s-a încheiat cu o depunere de coroane de flori la placa memorială dedicată povestitorului Vasile Gurzău, amplasată pe peretele bibliotecii comunale. Apoi, cadrele didactice și oaspeții au participat la o recepție oficială.
Conform Agenției Basilica, la Școala Generală cu predare în limba română din Micherechi activează 13 dascăli și 114 elevi.
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![](thumb-202x110-t?/articole/190853.jpg)
Apelul Părintelui Gavrilă pentru Părintele Tănase și așezământul de la Valea Plopului
![](thumb-202x110-t?/articole/190768.jpg)
Virgiliu Gheorghe: BĂRBĂȚIĂ DUHOVNICEASCĂ
![](thumb-202x110-t?/articole/190822.jpg)
Bubuie scandalul din jurul lui Lajos Kristof: Școala acestuia funcționa ilegal, dar era promovată chiar de liderii Federației Naționale a Părinților. Cum l-a amenințat homosexualul pedofil pe tatăl copilului abuzat. Dezvăluiri tulburătoare
![Încă un propagandist homosexual își violeză elevii minori. Colaj: Rost](thumb-202x110-t?/articole/190891.jpg)
ÎNCĂ UN PROFESOR HOMOSEXUAL VIOLATOR DE COPII! Acuzat de viol și abuz homosexual asupra unor minori, pederastul Sorin Spineanu Dobrotă, profesor la Liceul de elită Sf. Sava, a fost pus doar sub control judiciar. E un propagandist homosexualist notoriu
![](thumb-202x110-t?/articole/190878.jpg)
Sfaturi pentru părinți
![](thumb-202x110-t?/articole/190805.jpg)
Povestea talentatului tânăr Cristian Leana, cunoscut și ca Domnu' Puzzle, pasionat de rezolvarea cubului Rubik – Cum a câștigat cecul de 120.000 de euro la “Romanii au Talent” și CARTEA LUI - VIDEO
Recomandările noastre
Secțiuni: Educație
Persoane: PS Siluan
Locații: Ungaria
Subiecte: literatura romana
Organizații: Biserica Ortodoxă Română
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)