Raluca Prună a participat la protestul împotriva ordonanței grațierii, un proiect realizat chiar de ea în vremea Guvernului Tehnocrat. Ce spunea fostul ministru al Justiției în urmă cu doar câteva luni
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Deși a anunțat la finalul mandatului de ministru al Justiției că va pleca din nou la Bruxelles, acolo unde ar urma să încaseze din nou un salariu cu multa mai mare ca în România, iată că Raluca Prună s-a decis să mai rămână un pic în țară.
Fostul ministru tehnocrat a ales să iasă duminică seara la protestele care au avut loc în București pentru a protesta împotriva „ordonanței grațierii”, anunță Cotidianul
Probabil că Raluca Prună a uitat ce declarase în urmă cu șase luni la Realitatea TV: „Știți că România riscă o decizie pilot din partea CEDO. A existat o decizie cvasi-pilot în 2012. Curtea a cerut României să intreprindă o serie de măsuri. Am început niște discuții cu CEDO la nivelul conducerii, am avut două întâlniri în ultima lună și jumătate și urmează în cel mult două săptămâni, am spus la jumătatea lunii iulie, să lansez o dezbatere, pentru că chestiunea aceasta a grațierii nu este exclusiv o decizie a ministrului Justiției. (...) Trebuie să existe și o analiză în România să vedem, grațiem? Turcia a făcut spre exemplu, o grațiere pentru a-și rezolva problema suprapopulării în penitenciare, iar în 11 luni, penitenciarele s-au umplut. Când spun asta nu vreau să anunț o decizie, nu vreau să spun că nu va exista o grațiere”!
Raluca Prună n-a mai făcut nicio dezbatere, însă, prin OUG nr. 8/2016, a modificat fără nicio consultare aproape întreg Codul Penal, dând chiar statut de organ de cercetare ofițerilor SRI, uitând că această „Ordonanță Prună” a determinat asociațiile magistraților să-i ceară demisia. Mai mult chiar, în 18 octombrie 2016, Parlamentul a adoptat moțiunea simplă împotriva Ralucăi Prună, prin care se solicita demisia acesteia, însă a continuat să rămână în Guvernul Cioloș până la capăt.
Acum, când actualul guvern vrea să facă exact ceea ce CEDO îi impusese în cele „două întâlniri”, iat-o pe Raluca Prună în mijlocul protestatarilor.
Fostul ministru tehnocrat a ales să iasă duminică seara la protestele care au avut loc în București pentru a protesta împotriva „ordonanței grațierii”, anunță Cotidianul
Probabil că Raluca Prună a uitat ce declarase în urmă cu șase luni la Realitatea TV: „Știți că România riscă o decizie pilot din partea CEDO. A existat o decizie cvasi-pilot în 2012. Curtea a cerut României să intreprindă o serie de măsuri. Am început niște discuții cu CEDO la nivelul conducerii, am avut două întâlniri în ultima lună și jumătate și urmează în cel mult două săptămâni, am spus la jumătatea lunii iulie, să lansez o dezbatere, pentru că chestiunea aceasta a grațierii nu este exclusiv o decizie a ministrului Justiției. (...) Trebuie să existe și o analiză în România să vedem, grațiem? Turcia a făcut spre exemplu, o grațiere pentru a-și rezolva problema suprapopulării în penitenciare, iar în 11 luni, penitenciarele s-au umplut. Când spun asta nu vreau să anunț o decizie, nu vreau să spun că nu va exista o grațiere”!
Raluca Prună n-a mai făcut nicio dezbatere, însă, prin OUG nr. 8/2016, a modificat fără nicio consultare aproape întreg Codul Penal, dând chiar statut de organ de cercetare ofițerilor SRI, uitând că această „Ordonanță Prună” a determinat asociațiile magistraților să-i ceară demisia. Mai mult chiar, în 18 octombrie 2016, Parlamentul a adoptat moțiunea simplă împotriva Ralucăi Prună, prin care se solicita demisia acesteia, însă a continuat să rămână în Guvernul Cioloș până la capăt.
Acum, când actualul guvern vrea să facă exact ceea ce CEDO îi impusese în cele „două întâlniri”, iat-o pe Raluca Prună în mijlocul protestatarilor.
Aceasta se pare că a uitat și ce a declarat în fața Consiliului Superior al Magistraturii în 8 octombrie 2016: „Știți cum e, domnule judecător, ca la penitenciare, unde eu m-am dus și am mințit la CEDO și spun bine mințit la CEDO, că eu am crezut că dacă mi se dă o hîrtie sub semnătura cuiva din statul român... Deci eu am mințit acolospunînd că noi am asigurat buget pentru șapte penitenciare”!
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![Captură Antena 3](thumb-202x110-t?/articole/190759.jpg)
Homosexualul Kristoff Lajos de la Mentor în Romania prins în flagrant în timp ce viola un minor de 14 ani. A fost săltat de Poliție din sectorul 4 al Capitalei
![](thumb-202x110-t?/articole/190775.jpg)
Cazul scandalos al homosexualului pedofil Kristof Lajos, care se pretindea “expert” în educație, prins în flagrant în timp ce viola un minor: Din cauza lui, Asistența socială luase copilul de la familie! Declarațiile mamei, care a sesizat Poliția
![](thumb-202x110-t?/articole/190851.jpg)
Noi informații-bombă legate de tentativa de asasinare a lui Trump: Filmări ale ofițerilor dezvăluie că agenții Serviciului Secret i-au făcut mai multe fotografii lui Crooks înainte ca acesta să tragă. Crooks a fost folosit de FBI? - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190799.jpg)
Homosexualul pedofil Lajos Krisstof, cunoscut ca “antrenorul de genii”, și-a recunoscut faptele - Explicația halucinantă dată anchetatorilor
![](thumb-202x110-t?/articole/190877.jpg)
A murit generalul Mihai Caraman, presupus agent sovietic: A fost unul dintre cei mai mari spioni ai Securității, plasat de istorici între primii la nivel mondial - VIDEO
Recomandările noastre
Secțiuni: Justiție Armată Servicii
Persoane: Raluca Prună
Locații: București
Organizații: Ministerul Justiției
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)