Expoziție de costume populare din ultima sută de ani: „Sunt mândră de fiecare dată când vin străinii în România. Avem datoria să le arătăm partea frumoasă, pentru că românii sunt oameni frumoși, harnici, cu iubire de Dumnezeu, cu dragoste, cu dăruire”

Zeci de costume populare, datând de la începutul secolului al XX-lea și până în prezent, au putut fi admirate, la Galeriile „Casa cu lei" din Bistrița, în cadrul unei expoziții organizate de creatorul de artă populară Virginia Linul, menită să marcheze împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire.
Expoziția, denumită „Tradiția care unește", a inclus costume populare întregi din diverse zone ale țării, dar și pânzături și cămăși bărbătești din zona Năsăudului și a Văii Someșului din județul Bistrița-Năsăud, unele dintre acestea vechi de un secol.
Printre oficialitățile prezente la eveniment s-au numărat președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Radu Moldovan, secretarul de stat în Ministerul Culturii, Alexandru Pugna, și secretarul Comisiei parlamentare pentru celebrarea Centenarului, senatorul bistrițean Ioan Simionca.
Pentru a simboliza evenimentul care ne-a marcat istoria în urmă cu 100 de ani, manechinele îmbrăcate în costume populare au fost unite printr-o panglică tricoloră.
„Sunt mândră de fiecare dată când reprezint România, sunt mândră de fiecare dată când vin străinii la noi, în România, pentru că noi avem ce să le arătăm. Și noi avem datoria să le arătăm partea frumoasă, pentru că noi suntem oameni frumoși, românii, noi suntem oameni harnici, cu iubire de Dumnezeu, cu dragoste, cu dăruire, doar că trebuie să știm să ne punem în valoare, avem datoria aceasta. (...) Trebuie să conștientizăm că noi, românii, trebuie să fim uniți. Ne unim sub formă de horă, dar nu numai sub formă de horă; ne unim toți într-un suflet, într-un gând", a declarat creatorul de artă populară Virginia Linul, cu ocazia vernisajului.
Virginia Linul este cea care, în colaborare cu Consiliul Județean, a reușit să introducă anul trecut județul Bistrița-Năsăud în Cartea Recordurilor, cu ocazia Zilei costumului național, sărbătorită în orașul Năsăud, când s-au stabilit două recorduri mondiale: pentru cel mai mare număr de oameni îmbrăcați în haine tradiționale prezenți în același loc și pentru cel mai mare dans popular sincron.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Ziua de Vest: Fritz nu a primit cetățenia română. Confirmare oficială: Străinul care conduce Timișoara nu poate prelua USR după puciul anti-Lasconi

Colegiul Pseudo-Medicilor reîncepe prigonirea Medicului Răzvan Constantinescu după ce acesta a ridicat problema MORȚILOR SUBITE din rândul cadrelor medicale în urma vaccinării cu seruri experimentale Covid. ”Abia aștept să-i umilesc din nou!”

AL PATRULEA DECES SUBIT LA SPITALUL SF. SPIRIDON DIN IASI. După trei medici a picat și un brancardier

La ce s-a ajuns: presa ieșeană aplaudă pedepsirea DIN PANDEMIE cu 5000 de lei, de către Jandarmerie, a unei bătrâne ”anti-vacciniste” cu o pensie de 1200 de lei pe lună. Tribunalul Iași a menținut sentința aberantă

Doliu în lumea artistică: fotograful Cornel Bodea a murit subit în timp ce fotografia la o nuntă

Teren intravilan de 3500 de metri aproape de malul lacului Buftea, în satul Mănăstirea, comuna Crevedia, la preț de apartament - Un loc ideal de mutat la casă pentru tine sau pentru mai mulți prieteni cât și o oportunitate de afaceri. VÂNZARE DIRECTĂ
Recomandările noastre

De ce trăim în Epoca Groazei?

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)