În acest moment, premierul României este Mihai Viorel Fifor, iar numirea Vioricăi Dăncilă în funcția de premier al României ar face ca țara noastră să ajungă la al patrulea șef de guvern într-un interval de puțin peste 12 luni. 

Această instabilitate la nivelul executivului nu este de bun augur pentru România, știut fiind faptul că nimic nu se construiește prin schimbări dese. Marile țări ale planetei au lideri guvernamentale care își duc mandatele la capăt, ajungând să conducă executivul chiar și două mandate consecutive. Ca să luăm un exemplu din apropierea noastră, în Ungaria vecină din octombrie 1998 și până azi au fost la conducerea guvernului doar 4 prim-miniștri!

Pentru a vedea dacă instabilitatea din ultimul an este o excepție sau dimpotrivă, o normalitate, ne-am uitat în cărțile de istorie.

La o cercetare sumară putem vedea că, din păcate, instabilitatea politică la nivel guvernamental este o constantă, iar stabilitatea este excepția. Nu doar că România a avut trei premieri într-un an, dar a avut și cinci. Mai mult, într-un an și jumătate, la finalul dictaturii Regelui Carol al II-lea, între 1 februarie 1939 și 4 septembrie 1940, România a fost condusă de nu mai puțin de șase premieri, între care și Patriarhul de la vremea respectivă. 

Istoria ne arată că jocurile de partid și sabotarea propriului guvern nu sunt concepte inventate după 1989. Astfel, Iuliu Maniu a sabotat guvernul condus de colegul său Alexandru Vaida-Voevod, pentru a fi numit el în locul acestuia. Se întâmpla în 1932.

Nici după 1989, lucrurile nu au stat altfel. În același an calendaristic, 2015, la Palatul Victoria s-au făcut șase schimbări la vârful Guvernului, cu patru premieri în funcție: Gabriel Oprea, Victor Ponta, Sorin Câmpeanu și Dacian Cioloș.

Anul 2012 a intrat în istorie prin cel mai scurt mandat de premier din istorie: Cătălin Predoiu a avut un mandat de trei zile. 

În perioada comunistă, între 1947 și 1989, Guvernul român a fost condus de doar șapte prim-miniștri, ultimul fiind Constantin Dăscălescu.

Iată lista  schimbărilor guvernamentale în interval foarte scurt:

Cnstantin Bosianu (26 ianuarie 1865 - 14 iunie 1865) (Liberal moderat)

Nicolae Crețulescu  (14 iunie 1865 - 11 februarie 1866) (Liberal moderat)
Ion Ghica (11 februarie 1866 - 10 mai 1866) (Liberal moderat)

Constantin Cretulescu (1 martie 1867 - 4 august 1867) (Liberal radical)
Ștefan Golescu (26 noiembrie 1867 - 12 mai 1858) (Liberal radical)
Nicolae Golescu (1 mai 1868 - 15 noiembrie 1868) (Liberal radical)

Alexandru Averescu (29 ianuarie 1918 - 4 martie 1918) militar
Alexandru Marghiloman (5 martie 1918 - 23 octombrie 1918) Partidul Conservator
Constantin Coandă (24 octombrie 1918 - 29 noiembrie 1918) militar
Ion I C Brătianu (29 noiembrie 1918 - 26 septembrie 1919) PNL
Artur Văitoianu (27 septembrie 1919 - 30 noiembrie 1919) militar

Gheorghe Mironescu (7 iunie 1930 - 12 iunie 1930) PNȚ
Iuliu Maniu (13 iunie 1930 - 9 octombrie 1930) PNȚ
Gheorghe Mironescu (10 octombrie 1930 - 17 aprilie 1931) PNȚ

Alexandru Vaida Voevod (6 iunie 1932 - 10 august 1932;  11 august 1932 - 19 octombrie 1932)
Iuliu Maniu (20 octombrie 1932 - 13 ianuarie 1933)
Alexandru Vaida Voevod (14 ianuarie 1933 - 13 noiembrie 1933) (PNT)


PF Miron Cristea (1 februarie 1939 - 6 martie 1939) - Patriarh
Armand Călinescu (7 martie 1939 - 21 septembrie 1939) - Frontul Renașterii Naționale
Gheorghe Argeșanu (21 septembrie - 28 septembrie 1939) - Frontul Renașterii Naționale
Constantin Argetoianu (28 septembrie 1939 - 23 noiembrie 1939) - Frontul Renașterii Naționale
Gheorghe Tătărăscu (24 noiembrie 1939 - 10 mai 1940;11 mai 1940 - 3 iulie 1940) - Frontul Renașterii Naționale
Ion Gigurtu (4 iulie 1940 - 4 septembrie 1940) - Frontul Renașterii Naționale

Cătălin Predoiu (6 februarie 2012 - 9 februarie 2012) - independent
MRU (9 februarie 1912 - 7 mai 2012) - tehnician
Victor Ponta (7 mai 2012 -21 decembrie 2012) - PSD


Gabriel Oprea (22 iunie 2015 - 9 iulie 2015)  - UNPR
Victor Ponta (9 iulie 2015 - 29 iulie 2015) -  PSD
Gabriel Oprea (29 iulie 2015 - 10 august 2015) -  UNPR
Victor Ponta (10 august 2015 - 5 noiembrie 2015) - PSD
Sorin Câmpeanu (10 august 2015 - 17 noiembrie 2015) - ALDE
Dacian Cioloș (17 noiembrie 2015 -) tehnician