Lucian Boia, „demolatorul de mituri”, decorat de către Ambasadorul Germaniei pentru felul în care a prezentat istoria României
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Lucian Boia, cunoscut drept „demolatorul de mituri” ale istoriei naționale, a fost decorat cu Crucea de Merit în rang de cavaler a Ordinului de Merit al Republicii Federative Germania, informează Agerpres.
Profesorul Boia a primit distincția din partea ambasadorului Germaniei la București, Cord Meier-Klodt.
Acesta a mărturisit cât de atașat este de opera lui Boia, iar despre controversatele volume „Istorie și mit în conștiința românească”, respectiv „De ce este România altfel?”, Klodt a menționat că ar contribui „la o și mai profundă înțelegere asupra României în opinia publică germană". În opinia diplomatului german, cele două volume - criticate printre alții de istorici de talia Președintelui Academiei Române, Ioan Aurel Pop sau a lui Alex Mihai Stoenescu -, „contribuie astfel la aprofundarea relațiilor noastre bilaterale".
Klodt l-a lăudat pe fostul membru al Partidului Comunist Român pentru „curajul de a pune sub semnul întrebării și în cazul propriei istoriografii viziuni și modele de interpretare tradițională”.
Deși a fost unul dintre liderii profesorilor comuniști din Facultatea de Istorie a Universității București înainte de 1989, Lucian Boia a spus că valoarea în care crede cel mai mult este libertatea.
„În ce cred eu? Aș alege două din marile mele credințe. Cred în libertate. Dacă ar fi să aleg între mai multe, aș alege cu siguranță libertatea. S-a întâmplat, și bine a fost că s-a întâmplat, să se prăbușească comunismul. Nu știu ce aș fi făcut, nu s-ar fi ales nimic de toate gândurile mele, din toată opera mea, dacă ar fi continuat acest regim caracterizat în primul rând prin lipsa libertății", a mărturisit el.
De-asemenea, acesta a spus că dacă România nu ar fi fost băgată în UE, ar fi fost un fel de Belarus.
„Cred în proiectul european. (...) Mă gândesc în primul rând la România, care dacă n-ar fi fost în Uniunea Europeană sau dacă n-ar fi fost admisă România în Uniunea Europeană, cred că ar fi semănat astăzi destul de bine cu Belarus. Din fericire, nu este așa, nu este chiar așa, nu este încă așa și să sperăm că nu va fi niciodată" a spus el.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![](thumb-202x110-t?/articole/190887.jpg)
În ce limbă bate "inima României" la Jocurile Olimpice de la Paris? – Fără pic de respect pentru "Team Romania"
![](thumb-202x110-t?/articole/163823.jpg)
Avocata Iovanovici Șoșoacă și aiuritoarele ei declarații anticreștine și pro-Rusia. Candidata AUR: N-aveam nevoie de Sf. Andrei să ne civilizeze pe noi. Sf. Parascheva - oase putrezite
Recomandările noastre
Secțiuni: Politic
Persoane: Alex M. Stoenescu Ioan Aurel Pop Lucian Boia
Locații: București
Organizații: Ambasada Germaniei la Bucureşti
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (4)