Mare amatoare de a da lecții de anticorupție României, Ambasadoarea Olandei a petrecut de Revelion alături de un afacerist condamnat pentru corupție, un fost polițist arestat într-un dosar cu trafic de cocaină, plus Orlando „Regele Condimentelor”

Ambasadoarea Olandei în România, Stella Ronner-Grubacici, a petrecut Revelionul alături de milionarul Nelu Iordache, condamnat pentru corupție la 6 ani și 3 luni de închisoare cu executare, informează Cancan.
Din grupul petrecăreților doamnei ambasador mai făceau parte celebrul polițist antidrog Petru Pitcovici, arestat nu demult într-un dosar de trafic de cocaină cu "Pablo Escobar al României” (Dan Chioru’), venit cu soția și Orlando, Regele Condimentelor, după cum precizează sursa citată.
Ambasada Olandei este una dintre cele mai implicate reprezentanțe străine în viața politică internă, doamna Grubacici trimițând numeroase mesaje publice împotriva Parlamentului României. Recent, Ambasadoarea Olandei , alături de alte șase, a criticat „Legile Justiției” propuse de coaliția PSD-ALDE, cerând partidelor politice „să evite orice acțiune care ar putea duce la slăbirea independenței sistemului judiciar și a luptei împotriva corupției”.
De asemenea, Ambasada Olandei este o mare susținătoare a Marșurilor LGBT și a promovării homosexualității în spațiul public, doamna Grubacici fiind cunoscută pentru fervența susținerii respectivei cauze și în Croația, precedentul său post diplomatic, așa cum ActiveNews informa la vremea respectivă.
Omul de afaceri Nelu Iordache, administrator al SC Romstrade SRL, a fost condamnat în decembrie 2017 de Tribunalul București la 6 ani și 3 luni închisoare cu executare într-un dosar în care este acuzat de mai multe infracțiuni, printre care și fraude cu fonduri europene alocate pentru construcția autostrăzii Nădlac - Arad. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.
Petru Petcovici, fost comisar șef în cadrul DGA, a fost condamnat în 2017 la doi ani de închisoare într-un dosar în care a mai fost condamnat și un cunoscut om de afaceri. Petru Pitcovici a fost acuzat de complicitate la dare de mită și favorizarea infractorului în respectivul dosar.
Susține ActiveNews

Participă prin sprijinirea noastră
la lupta pentru Adevăr!
la lupta pentru Adevăr!
căci mâine nu se știe ce ne mai așteaptă.
Pe același subiect

Bizarerii: Iohannis a decorat cu ”Steaua României” amanta unui șef de stat. Nu și pe nr. 2 în NATO. PLUS - FOTOGRAFIA ZILEI: Prima Doamnă și avioanele

Regele Charles al III-lea în România: la Palatul Cotroceni, Regele i-a spus lui Iohannis că vrea să-l cunoască personal pe directorul SRI. „Vreau să-i strâng mâna!”

Presa: ”Charles a vrut să îl cunoască pe Hellvig”. Pe care îl cunoaște de un deceniu!

Mădălin Pribu: Președintele cheltuiește banii nemților ca să își plimbe nevasta prin lume în vizite care nu au nici o legătură cu fișa postului de președinte? PLUS: Adevărata poză de pe aerodromul din Poplaca Germaniei

”Face raiduri în Transilvania, ne jignește istoria”. Dîncu, furibund: Președinta Ungariei trebuie interzisă în România

DOAMNA și DIAMANTELE. Bogdan Tiberiu Iacob: Probleme de integritate la Cotroceni? Diamonds are a girl’s best friend
Recomandările noastre

Tucker Carlson zdrobește narațiunea mondială pro-Zelenski: Se vede pe fața lui de șobolan transpirat că nu el a aruncat în aer barajul de la Nova Kahovka. Băiatul în trening, cu ochii morți și neliniștiți, este singurul incapabil să arunce în aer barajul

Cluj-Napoca, Luni, 12 iunie 2023, Ora 19.00 - Conferință ActiveNews - Starea de Libertatea: ROMÂNII VS MAREA RESETARE. De la informare obiectivă la atitudine civică. Între participați: Av. Florentin Țuca, Dr. Geanina Hagimă, Olivia Steer. VĂ AȘTEPTĂM!
Persoane: Stella Ronner - Grubačić
Locații: Predeal
Subiecte: Legile justitiei PSD ALDE
Organizații: Ambasada Olandei la București
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)