Rareș Hopincă îi cere lui Radu Mihaiu să accepte înfrângerea: “Sunt câteva secții unde nu s-a ajuns la un consens. La Biroul electoral al Sectorului 2 condițiile sunt absolut inumane”
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Candidatul Alianței electorale PSD - PNL la Primăria Sectorului 2, Rareș Hopincă, a atras atenția luni asupra cozilor înregistrate la depunerea sacilor cu voturi la Biroul electoral de sector, adăugând că există, totodată, o problemă creată de faptul că în unele secții, "în cea mai mare parte din cauza reprezentanților USR", nu s-a ajuns la un consens privind încheierea numărării buletinelor de vot.
"Sunt câteva secții unde nu s-a ajuns la un consens (...) în cea mai mare parte din cauza reprezentanților USR, care, pe tot parcursul zilei de ieri, au fost extrem de agresivi cu ceilalți membri ai secțiilor de votare și au refuzat practic să încheie numărătoarea în secție, așa că acele secții au ajuns la arbitrajul (...) Biroului electoral de sector și atunci avem, în afară de acești oameni care sunt cu sacii de vot la Piața Cremenița, și reprezentanții secțiilor de vot care nu au reușit să încheie numărătoarea din cauza USR. La această piață, transformată ad-hoc în birou electoral de sector de Primăria Sectorului 2, condițiile sunt absolut inumane. Este extrem de cald, oamenii nu au avut apă, nu au avut mâncare. (...) Un tratament absolut inuman pentru oameni (...) în activitate peste 30 de ore", a declarat Hopincă, pentru Agerpres, citată de stiripesurse.ro.
El a estimat că, în prezent, la Biroul electoral al Sectorului 2 sunt aproximativ 60 de persoane care așteaptă să predea saci cu voturi.
"Fac apel la Primăria Sectorului 2, la toate instituțiile responsabile, să se comporte uman și să nu mai prelungească artificial acest proces electoral, această numărătoare de voturi, să accepte că în democrație rezultatul urnelor este lege și pentru cel care câștigă, dar și pentru cel care pierde și să nu mai chinuie acești oameni absolut inutil", a transmis Rareș Hopincă.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![](thumb-202x110-t?/articole/190887.jpg)
În ce limbă bate "inima României" la Jocurile Olimpice de la Paris? – Fără pic de respect pentru "Team Romania"
![](thumb-202x110-t?/articole/163823.jpg)
Avocata Iovanovici Șoșoacă și aiuritoarele ei declarații anticreștine și pro-Rusia. Candidata AUR: N-aveam nevoie de Sf. Andrei să ne civilizeze pe noi. Sf. Parascheva - oase putrezite
Recomandările noastre
Secțiuni: Alegeri 2024 Politic Prima pagină Știri
Persoane: Radu Mihaiu Rareș Hopincă
Locații: București Sector 2 București
Subiecte: Alegeri 2024 alegeri locale 2024
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)