În 11 județe din România NU EXISTĂ cabinete stomatologice de stat

Statistică dureroasă la propriu: un sfert dintre județe nu mai au cabinete stomatologice de stat unde să se trateze gratuit cei care contribuie la bugetul public pentru sănătate. Localnicii din Brașov, de pildă, așteaptă o veste bună de opt ani. Spitalul Județean a cumpărat aparatură demult, dar Ministerul Sănătății nu a trimis bani pentru salariile dentiștilor, așa că nu s-a mai deschis cabinetul pentru urgențe.
Planurile pentru cabinetul public de stomatologie de la Brașov a apărut în 2008. Abia acum doi ani a fost găsit și spațiul necesar. Consiliul Județean a dat 10.000 de euro pentru cumpărarea aparaturii, dar degeaba.
Ministerul Sănătății a aprobat abia anul acesta în vară deschiderea unei liniei de gardă, dar nu și banii pentru plata salariilor. Iar acum a mai apărut un obstacol: unitatea de primiri urgențe a intrat în renovare. Cabinetul... „este pus sub conservare și sperăm ca odată cu reabilitarea unității de primiri urgențe și a spitalului să îl punem în funcțiune," explică Daniela Neculoiu, manager Spitalul Județean de Urgență Brașov.
Localnicii de la Brașov strâng din dinți și așteaptă. La fel și dentiștii dispuși să lucreze la un cabinet public.
„Sunt oameni care nu au bani și nu se pot prezenta la un privat," spune un pacient.
„Sunt interesată, e un lucru foarte bun pentru oameni, pentru noi ca medici," precizează Luminița Răducanu, medic stomatolog.
În județul Brașov sunt aproape 600 de medici stomatologi, dar foarte puțini sunt dispuși să rezolve urgențe medicale noaptea chiar și contracost.
La Sibiu, localnicii au unde să apeleze dacă îi dor dinții: la Centrul Clinic Stomatologic al Facultății de Medicină. Acolo lucrează numai studenți și medici rezidenți.
„Fetița o durea dintele azi-noapte și am venit la Urgență, aici. A trimis-o doctorița care a tratat-o,” spune o pacientă.
„Tratamentele efectuate în urgență sunt gratuite toate, iar celelalte tratamente... li se aplică tariful Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu,” precizează dr. Gheorghe Boitor, conferențiar universitar.
Dentiștii spun că efectele sunt grave: românii nu prea merg la controale pentru că ar trebui să plătească. Localnicii din 11 județe sunt în asemenea situație.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

De la ”Vaccinare în viteza a șasea”, la Terapie Intensivă. Mihai Leu, în stare critică la Spitalul Fundeni din București. Fostul campion la box și raliuri a fost transportat de urgență cu elicopterul

Robert F. Kennedy: ”Gardasil este probabil cel mai rău vaccin în masă pe care l-am văzut vreodată”

Celebra actriță Teddi Mellencamp este în fază terminală de cancer generalizat, la 43 de ani, după ce s-a vaccinat Covid în 2021

Mort subit după vaccin, în floarea vieții - a debutat post-mortem...

Colegiul Pseudo-Medicilor reîncepe prigonirea Medicului Răzvan Constantinescu după ce acesta a ridicat problema MORȚILOR SUBITE din rândul cadrelor medicale în urma vaccinării cu seruri experimentale Covid. ”Abia aștept să-i umilesc din nou!”

Slovacia lansează o anchetă privind vaccinul Covid-19 după constatările de contaminare cu ADN
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Sănătate
Locații: România
Subiecte: În 11 județe din România NU EXISTĂ cabinete stomatologice publice Pachete de servicii medicale Scandal în sistemul public de sănătate
Organizații: Ministerul Sănătății
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)