13 ani de când Costel Condurache spune PREZENT din Ceruri (+29 iulie 2013)
PREZENT!
de Costel Condurache (+29 iulie 2013)
Din adânc de istorii ne cheamă pământul
De strajă să-i fim, să-mplinim legământul;
Prin înalturi de cer e dangăt de clopot
– Martirii se-mișcă-n văzduhuri cu tropot –;
Cei ce-l aud și din mormânt prin Învieri se ridică
Și-ncalecă timpul toți acei făr’ de frică,
Cu paloș de-Arhanghel tot răul l-alungă,
Pentru timpul trecut,
Pentru ziua de azi,
Pentru vremi ce-or veni
Tot PREZENT! să răspundă.
„Costel Condurache, un om adevărat și un român adevărat, cum puțini mai întâlnești, care a ținut ridicat steagul demnității naționale până în ultima clipă. Umbla prin toată țara (cu trenul), îmbrăcat în costum național, cu un rucsac foarte greu, plin de cărți ortodoxe, pe care le distribuia fără dorința unui câștig, ci doar din dragoste de Dumnezeu, de credința strămoșească, de neam, de aproapele.
Un Badea Cârțan al zilelor noastre, un suflet curat, de copil, dar în același timp de om matur în Hristos.
Apoi a dus o muncă și o luptă neîncetată pentru cunoașterea Sfinților Închisorilor comuniste, îndeosebi a legionarilor, atât de defăimați de „politicienii corecți” (corecți față de mai marii lumii, dar incorecți față de propriul popor pe care îl reprezintă).
El a avut inițiativa obținerii cetățeniei de onoare pentru Valeriu Gafencu în orașul Târgu Ocna.
"Dacă astăzi se știe ceva în România despre Sfinții Închisorilor, i se datorează, în mare parte, și lui Costel Condurache. Neîncetatele sale osteneli au scăpat de la anonimat și uitare totală faptele minunate ale jertfei unei întregi generații.”
"Dacă astăzi se știe ceva în România despre Sfinții Închisorilor, i se datorează, în mare parte, și lui Costel Condurache. Neîncetatele sale osteneli au scăpat de la anonimat și uitare totală faptele minunate ale jertfei unei întregi generații.”
Monahul Filotheu despre Costel Condurache
Costel Artenie Condurache, prietenul nostru, în ultimii 23 de ani a dus în spinare, de multe ori la propriu, fizic, toate ostenelile și greutățile ultimilor mărturisitori ai unei generații exterminate în temnițele comuniste.
Costel era prietenul tuturor bătrînilor deținuți politici și era prezent la toate evenimentele organizate de aceștia, fie că erau la București, la Aiud, la Tîrgu Ocna, la Turda, la Cluj sau la Timișoara. S-a implicat personal în editarea a zeci de volume de literatură memorialistică și în apariția a cîteva reviste, între care Gazeta de Vest, care apărea la Timișoara la începutul anilor 90, iar mai apoi revista Permanențe, dar și multe alte publicații. Prin eforturile sale personale s-au salvat amintirile și memoria unei generații întregi, în orice formă a fost cu putință: scrise, vorbite, înregistrate. Iernile cu troiene îl surprindeau cu rucsacii de cărți și reviste în spinare, încercînd să bucure inimile ultimilor bătrîni scăpați din temnițele comuniste.
Dacă astăzi se știe ceva în România despre Sfinții Închisorilor, i se datorează, în mare parte, și lui Costel Condurache. Neîncetatele sale osteneli au scăpat de la anonimat și uitare totală faptele minunate ale jertfei unei întregi generații.
Toată disputa născută în jurul Sfîntului Valeriu Gafencu și în jurul cetățeniei de onoare oferită lui de primăria orașului Tîrgu Ocna i se datorează, în cea mai mare parte, lui Costel Condurache si organizatiei sale, PREZENT, pentru că el a avut această idee și a supus-o dezbaterii primăriei orașului, care a aprobat-o în urmă cu cîțiva ani.
Mare parte din înregistrările și interviurile cu Părintele Dionysie Ignat i se datorează tot lui Costel, care a insistat pe lîngă ucenicii sfîntului de la chilia Sf. Gheorghe – Colciu să nu lase neînregistrată nici o mărturie și a primit binecuvîntarea bătrînului pustnic. Prin el, oaza de viață duhovnicească de la chilia Bătrînului Dionysie a răcorit ani de zile sufletele însetate de sfințenie ale celor ce nu au putut ajunge în Athos. Deplin ancorat în trăirea creștină și în prezența la toate slujbele Bisericii, Costel Condurache reprezintă pentru mulți reperul întoarcerii la Hristos ori al întîlnirii cu El. Cu încă 10-20 de tineri rîvnitori și neobosiți precum fratele Costel, România întreagă ar fi arătat astăzi complet diferit.
Veșnică să-i fie pomenirea și amintirea!…

Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
L-au șters de pe NEWSWEEK și a ajuns la un site cu 1.5 MILIARDE de vizualizări. BTI: Se complică treaba: articolul dispărut despre Călin Georgescu, preluat integral de un gigant american al netului
Întrebare de 10 puncte pentru organizatorii UNTOLD, Emil Boc, Bogdan Buta și ”organele statului”: Voi cum vă foooteți melodic la Cluj? - VIDEO
Demența dictaturii Big Farma în România: Nu ai voie să vorbești despre stilul de viață sănătos că te ia poliția! Conferința terapeutei Barbarei O’Neill, boicotată de Ministerul Sănătății, agenți ai poliției și DSP
Se zgălțâie fotoliul lui Nicușor Dan: Revista americană NEWSWEEK cere ca SUA să apere democrația din România și pe Călin Georgescu
Donald Trump rade vaccinurile obligatorii pentru copii pentru a reduce AUTISMUL: ”Până acum se cereau 72 de doze pentru copiii noștri. De acum recomandăm doar 11 vaccinuri de bază!” Decizia elimină și vaccinul anti-COVID
”S-A UITAT”! Liviu Alexa: Patronul UNTOLD Bogdan Buta a abuzat homosexual doi băieți minori de 15 și 16 ani! Detalii ÎNFIORĂTOARE! Un deputat acuză: Bogdan Buta e fiu de ofițer SRI
Recomandările noastre
Editorialul integral din Newsweek: SUA ar trebui să apere democrația – și pe Calin Georgescu – în România. Politica Americii este de a proteja dreptul poporului român nu pe cel al statului paralel de la București
INTERVIU cu Generalul Radu Theodoru de la împlinirea a 100 de ani de la eliberarea Ungariei de hoardele maghiare bolșevice: „Victoria de la Budapesta a fost victoria aristocrației țărănești împotriva asupritorilor austro-ungari”. FOTO și VIDEO
4 August 1919: Ziua cuceririi Budapestei de către Armata Română. Medalia unui ION care a ajutat la urcarea Tricolorului României și a Opincii pe Parlamentul ungar. Ioan Aurel Pop: Béla Kun plănuia să unească Ungaria cu Rusia Sovietică. FOTO-GALERIE/VIDEO
3 AUGUST 1919. ZIUA DE GRAȚIE CÂND ROMÂNII AU CĂLCAT BUDAPESTA. Mărturiile sergentului oltean care a pus Opinca pe Parlamentul Ungariei și ale eliberatorilor români: Ocuparea Budapestei înseamnă stăpânirea cheii de boltă a imperialismului maghiaro-german
Secțiuni: Biserica Civice Cultură Opinii Prima pagină Sfinții închisorilor Știri
Persoane: Costel Condurache Valeriu Gafencu
Locații: România
Subiecte: Sfântul Închisorilor Sfinții închisorilor
Organizații: Asociația Foștilor Deținuți Politici Poporul Român
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)