ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Iranul a reacționat oficial la scufundarea fregatei sale, IRIS Dena, de către forțele navale ale Statelor Unite în apele internaționale. Incidentul, petrecut miercuri în apropierea coastelor statului Sri Lanka, s-a transformat într-o tragedie umană de proporții, cu zeci de marinari uciși la mii de kilometri distanță de zona principală de conflict.
 

Teheranul: „Washingtonul va regreta amarnic”

Ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, a condamnat dur atacul într-o declarație oficială emisă joi, avertizând că Statele Unite au depășit o linie roșie prin această „atrocitate pe mare”.

„SUA a comis o atrocitate la 3.200 km de țărmurile Iranului. Fregata Dena, o navă oaspete a Marinei Indiene care transporta aproape 130 de marinari, a fost lovită în apele internaționale fără avertisment”, a transmis Araghchi, adăugând că Washingtonul va regreta „amarnic” această acțiune.

Bilanțul dezastrului: 87 de cadavre recuperate

Atacul a avut loc miercuri dimineață, când un submarin american a lovit fregata cu torpile, provocând o explozie care a secționat nava în două. Pentagonul a descris operațiunea drept o „moarte tăcută”, susținând că nava iraniană nu era în siguranță nicăieri în apele internaționale.

Autoritățile din Sri Lanka au confirmat cifrele sumbre:

  • 87 de trupuri neînsuflețite au fost aduse la morga spitalului Karapitiya din Galle.
  • 32 de supraviețuitori sunt tratați în prezent, mulți fiind în stare de șoc.
Aproximativ 60 de marinari sunt în continuare dați dispăruți, șansele de a mai găsi supraviețuitori în apele oceanului fiind minime.

„The Indian Betrayal”: Suspiciuni de spionaj la nivel înalt

Pe lângă tragedia umană, incidentul a declanșat un scandal diplomatic imens pe rețelele de socializare sub hashtag-ul #IndianBetrayal.

Fregata IRIS Dena se întorcea din India, unde participase la exercițiul naval MILAN 2026 (18-25 februarie), la invitația oficială a guvernului de la New Delhi. Zvonurile care circulă intens pe platforma X sugerează că India ar fi „trădat” nava iraniană, oferind Statelor Unite coordonatele exacte de deplasare imediat ce aceasta a părăsit portul indian.

Potrivit acestor speculații, echipajul iranian, care onorase invitația Indiei ca gest de bunăvoință, ar fi fost condus direct într-o capcană. Deși Ministrul Araghchi a menționat explicit că nava era „oaspete a Marinei Indiene”, New Delhi păstrează o tăcere suspectă, refuzând să comenteze dacă a existat o comunicare de informații cu Pentagonul înainte de atac.