ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


A murit Adrian Pleșca, alias ARTAN, solist al trupelor Timpuri Noi și Partizan, transmite Comunitatea Rock România. Pentru moment, nu există date oficiale privind cauza decesului. Cântărețul avea 64 de ani.

Artistul a murit marți, 2 decembrie, la Spitalul „Sfântul Pantelimon” din Capitală.

Voce extrem de cunoscută și iubită a rockului românesc, Artan a fost nu doar fondator al trupei Timpuri Noi și Partizan, ci a și activat în Corul Radio România, amintește Adevărul.

Acum mai puțin de 7 luni, Artan a povestit despre noul album Partizan intitulat „Nori peste Sălăjan”, apărut la Electrecord, exact ca primul – un cerc plin de amintiri și ritmuri care te prind.

Potrivit surselor Gândul, solistul ar fi suferit un accident vascular cerebral, în timp ce se afla acasă.

Soția artistului ar fi chemat imediat o ambulanță, care l-a transportat pe Adrian Pleșca la Spitalul Pantelimon, acolo unde s-a produs decesul. A murit la spital, înainte să-i fie făcute analizele, la ora 15.30, scrie sursa citată.

In Memoriam - celebra piesă VICTORIA