ACTUALIZARE: Iranul răspunde cu o ploaie de rachete după ce Israelul n-a mai ținut cont de sfaturile Casei Albe și a bombardat din nou capitala Libanului, Beirut. Tel Avivul a provocat Teheranul când Trump urma să încheie negocierile de pace - FOTO/VIDEO
ACTUALIZARE: Iranul a lansat în această seară o ploaie de rachete către Israel, marcând primul atac de acest fel de la armistițiul din aprilIe, care a suspendat confruntările dintre SUA, Israel și Iran, relatează Mediafax și FoxNews. Președintele american, Donald Trump, a cerut Israelului să nu răspundă atacului pentru că se află foarte aproape de încheierea tratativelor de pace, cu negociatorul Pakistanului aflat la Teheran.
"Blocada navală impusă Iranului și permisiunea dată astăzi de SUA regimului sionist (de a ataca Beirutul n.red) fac din bazele și activele americane și ale regimului din regiune ținte legitime", a declarat negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, care este președintele parlamentului de la Teheran. "Forțele noastre armate, ca întotdeauna, sunt pregătite" să acționeze, a adăugat el, într-o declarație publicată pe rețeaua socială X.
ȘTIREA INIȚIALĂ: Armata israeliană a efectuat duminică unui atac aerian asupra suburbiilor sudice ale capitalei libaneze Beirut, unde, se spune, se aflau lideri Hezbollah. Iranul a anunțat imediat o reuniune de urgență a Consiliului Național Suprem.
Ofensiva apare după ce rachete ar fi fost lansate dinspre Liban către Israel, în pofida unui nou armistițiu convenit miercuri la Washington, transmit agențiile de știri.
„Armata desfășoară în prezent un atac împotriva centrelor de comandă teroriste din cartierul Dahieh din Beirut, ca răspuns după tirurile de rachete ale Hezbollah în direcția teritoriului israelian", se arată într-o declarație comună a premierului israelian Benjamin Netanyahu și a ministrului apărării Israel Katz.
Agenția națională de știri libaneză NNA a confirmat atacul, menționând că au fost lovite două apartamente din două clădiri situate în suburbiile sudice ale Beirutului. FOTO/VIDEO:
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Începe prigoana fermierilor. Deși demisă, Diana Buzoianu vrea închisoare pentru utilizarea apelor subterane și de de suprafață, cum a fost în Cazul Lungulețu
Profesoara Roxana Chereji din Baia Mare a murit de cancer galopant la numai 42 de ani
Roland Cătălin Pena: Nicușor Dan ne-a vândut azi la Kiev teritoriile ocupate în urma Pactului Ribbentrop-Molotov, condamnat chiar de UE
Senzaționalul interviu al lui Tucker Carlson cu Viktor Bout, ”negustorul morții”. Dezvăluiri despre subteranele războiului din Ucraina, adevărul despre armamentul folosit, Zelensky și Epstein și decizia Rusiei de a folosi potențialul nuclear
Emisiune Excepțională: Academicianul Ioan Aurel Pop la Florentin Țuca: Un stat care condamnă Delictul de Opinie și impune Cenzura este un STAT TOTALITAR. Regimul a alunecat pe panta DICTATURII. Trebuie SĂ OPRIM aceste lucruri! - VIDEO
Faci fântână în curte și ajungi la închisoare NU e FAKE NEWS. Pedeapsă pentru "susceptibilitate" - nu pentru daună dovedită! Dreptul la supraviețuire este dat de Dumnezeu, nu de stat sub amenințarea închisorii!
Recomandările noastre
Părintele Arsenie Papacioc: România va avea un mare rol în istoria pământului ăstuia. Cipurile nu trebuie acceptate cu nici un chip! Rușii - un popor fără fund. Și ungurii sunt foarte primejdioși. Câinoși. (15 August 1914 – 19 iulie 2011)
Emisiune Excepțională: Academicianul Ioan Aurel Pop la Florentin Țuca: Un stat care condamnă Delictul de Opinie și impune Cenzura este un STAT TOTALITAR. Regimul a alunecat pe panta DICTATURII. Trebuie SĂ OPRIM aceste lucruri! - VIDEO
Mirabela Grădinaru și copiii ei în pericol de percheziție! Cazurile RAPCEA, RONCEA și TOCIU sau cum funcționează răzbunarea prin Justiție și Servicii a Sistemului infiltrat de agenți ai unor Rețele Străine denunțate cu precizie de CSM
16 mai 1812 - 7 iulie 1997: CRIMELE NAȚIONALE și TRĂDAREA VÂNDUȚILOR. Starea de putoare și putrefacție a moralei moraliștilor poliformi și cameloenici
Secțiuni: Externe Prima pagină Război în Orient Știri
Persoane: Benjamin Netanyahu Donald Trump
Subiecte: război în Orientul Mijlociu
Organizații: Armata Israeliană
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (2)