Ar fi împlinit 41 de ani. Teologul Ionuț Sebastian Burlan, fost director al Școlii „Adrian Păunescu” din Focșani, a murit mult prea devreme
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Pe 10 mai anul acesta, Focșianul era zguduit de două decese subite la rând în sistemul de educație: Profesorul de religie Ionuț Sebastian Burlan, în vârstă de doar 40 de ani, directorul Școlii Gimnaziale „Adrian Păunescu”, și învățătoarea Silvia Istrate, de la Școala „Duiliu Zamfirescu”.
Teolog la bază și profesor de religie, Ionuț Sebastian Burlan, în vârstă de doar 40 de ani, a murit luni seară, 9 mai, acasă la el, în urma unui stop cardiac, informa Ziarul de Vrancea. Medicii nu au mai putut face nimic ca să-i salveze viața.
Duminică, 18 decembrie, acesta ar fi împlinit 41 de ani.
Pr. Gabriel Macovei și-a aniversat prietenul printr-un răvaș public:
„Am avut o noapte tulbure. Nu mi-au priit nici somnul, nici odihna. Tot așteptam să se facă dimineața și sa ajung la biserică. Este dimineața când primul gând cu care ma trezeam era sa îl sun și să-i urez "La mulți ani!" deoarece știam că sunt printre foarte puțini cei care o fac. Urma, inevitabil, replica: "Băi, Macule, tu, Georgică, Cojocar și Strezea ce mă mai sunați. Da' fi atent, nu-mi mai ziceți mă La mulți ani. Ziceți-mi veșnică pomenire și Hristos a înviat!" . Chiar dacă mă amuza pe moment, în sinea mea înțelegeam și-mi doream să am și eu aceeași putere ca la rândul meu sa spun la fel celor care ma felicitau de ziua mea.
Acum, ori de câte ori trec pe lângă Școala "Adrian Păunescu" din Focșani sau pe lângă cimitirul nordic îmi vine așa să cânt Hristos a înviat și veșnică pomenire și o fac. Cu o bucurie care mă copleșește. Îl simt pe Seba acolo Sus în lumina și Iubirea Preasfintei Treimi. Și mai știu că are colțul lui de Rai, unde, si-a făcut o școală în Grădină așa cum a făcut și în Focșani, de unde vorbește tuturor ca un veritabil dascăl, despre Dumnezeu.
Veșnică lui pomenire.
Hristos a înviat Sebastian-Ionuț Burlan!”
Adevărat a înviat!
Școala Gimnazială ,,Adrian Păunescu” - Focșani scria, pe 10 mai 2022:
„Astăzi
am aflat odată în plus că Moartea face parte din Viață; din Viața
Școlii Nr. 7, rebotezată „Adrian Păunescu”, de către Cel de la care ne
luăm de astăzi, Bun Rămas, Aici: Domnul Director IONUȚ- SEBASTIAN
BURLAN-
Director al Școlii ieri, Înger de astăzi, Înger mesager cu
aprinderea stelelor crescute din Recunoștința noastră, din Prietenia și
cu Iubirea noastră veșnică.
Drum Lin către Ceruri, Stimate Domnule Director!
Dumnezeu să vă Lumineze Calea și să vă Înalțe Zborul!”
Fiul marelui poet, Andrei Paunescu, a deplâns și el acest deces subit: „Este incredibil și dureros că s-a dus acest om-prieten, atât de tânăr, atât de bun și atât de implicat în cauze frumoase. Pentru mine și familia noastră, numele său este și va fi legat de faptul că, pe durata scurtului timp în care Ionuț Burlan a condus Școala nr. 7 din Focșani, aceasta a devenit Școala Adrian Păunescu. Ca profesor de religie, sunt sigur că el va ști calea cea mai scurtă și luminoasă spre tatăl meu.”
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Educație Locale Prima pagină Sănătate Știri
Persoane: Ionuț Sebastian Burlan
Locații: Focșani
Subiecte: moarte subită
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)