Avocații continuă protestul în apărarea colegului lor Robert Roșu: „Noi vom fi acolo, #alaturideRobert: 5 martie, ora 13:00, Curtea de Apel București. TU?”

Avocații continuă protestul în semn de solidaritate cu Robert Roșu, informează EVZ.
Avocații din Baroul București vor continua acțiunea de protest începută la finalul anului trecut, după actul de condamnare a colegului lor Robert Roșu în Dosarul Ferma Băneasa. Decizia a fost justificată și într-un comunicat de presă al Baroului București.
Potrivit sursei citate, avocații vor continua să protesteze deoarece completul de judecători nu a motivat, încă, sentința în dosarul Ferma Băneasa. Conducerea baroului a anunțat că termenul legal în care sentința trebuia motivată a trecut de mai mult timp. Materialul este semnat de decanul Baroului București, avocatul Ioan Dragne.
Site-ul AlăturiDeRobert.Ro, creat de colegii de săi de la Tuca Zbarcea & Asociatii, transmite: „Au trecut 77 de zile de când Robert Roșu este în închisoare, fără a cunoaște motivele care au stat la baza hotărârii de condamnare pronunțată de completul ÎCCJ în data de 17 decembrie 2020.
77 de zile de când Robert nu poate să recurgă la nicio cale de atac până când motivarea nu este redactată.
77 de zile de când Robert este departe de ai lui și de tot ceea ce iubește, întrebându-se: „De ce?”. Robert și-a exercitat strict atribuțiile profesionale și, deși achitat de prima instanță, a fost ulterior închis pentru fapta de a fi avocat.
Mâine, în ziua 78, am aflat că Baroul București organizează o întrunire extraordinară pentru „consultarea în vederea adoptării unor alte măsuri legale”. Noi vom fi acolo, #alaturideRobert: 5 martie, ora 13:00, Curtea de Apel București.”
Consiliul Baroului București a decis ca protestul să continue și în perioada următoare.
„Menținerea protestului fără încetarea activității, de către toți avocații din Baroul București, față de neîndeplinirea cerinței legale a motivării hotărârii pronunțate în cauză, în termenul prevăzut de Codul de procedură penală, apreciind că există, în continuare, un risc însemnat ca exercitarea profesiei de avocat să fie calificată ca infracțiune, avocații din Baroul București având obligația să poarte, în incinta instanțelor de judecată, banderola albă pe brațul stâng”, se arată în comunicatul de presă.
Pe de altă parte, avocații sunt convocați la o ședință extraordinată a Consiliului Baroului București. Întrunirea va avea loc vineri, 5 martie, la ora 13. Aceasta se va desfășura în Sala de Calculatoare din incinta Curții de Apel București.
„Întrunirea în ședința extraordinară a Consiliului Baroului Bucuresti în data de vineri, 05.03.2021, ora 13.00, la Sala de Calculatoare din incinta Curții de Apel București, ședință la care sunt invitați să participe avocații interesați, pentru consultarea în vederea adoptării unor alte măsuri legale”, se mai arată în comunicatul de presă.
Protestul avocaților a început anul trecut
Protestul avocaților bucureșteni a început pe 21 decembrie 2021, în semn de solidaritate cu condamnarea colegului lor, Robert Roșu.
Sute de avocați s-au strâns în Sala pașilor pierduți, în semn de protest față de condamnare, pe care o consideră abuzivă.
Protestul a fost reluat la începutul anului, pe 7 ianuarie. Conducerea Baroului București le-a reamintit avocaților să poarte banderole albe în sălile de judecată, la parchete, în unitățile de poliție etc.
Măsura a fost decisă în semn de solidaritate cu colegul lor Robert Roșu, închis în Dosarul Băneasa.

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Peninsula Iberică este noul Wuhan?
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Justiție Armată Servicii Știri
Persoane: Florentin Țuca Gabriel Zbârcea Robert Roșu
Locații: București
Subiecte: Justiția în România
Organizații: Casa de avocatură Țuca, Zbârcea și asociații Curtea de Apel Bucuresti Țuca Zbârcea & Asociații
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)