ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Președintele Trump s-a dezlănțuit la adresa premierului israelian Benjamin Netanyahu, luni, într-o conversație telefonică plină de înjurături, pe tema escaladării conflictului din Liban de către Israel, susțin surse nenominaluzate. Informația a fost confirmată pentru Axios de doi oficiali americani și de o a treia sursă informată cu privire la acest apel.

De ce este important

Luni dimineață, Iranul a amenințat că va abandona negocierile cu SUA din cauza acțiunilor Israelului în Liban. În timpul apelului, Trump l-a numit pe Netanyahu „nebun” și l-a acuzat de ingratitudine, potrivit a două dintre surse. De asemenea, el a blocat planul Israelului de a ataca Beirutul.

Culisele discuției

Un oficial american a declarat că Trump i-a transmis lui Netanyahu că punerea în aplicare a amenințărilor de a bombarda capitala libaneză ar izola și mai mult Israelul pe plan internațional.

Două dintre surse au afirmat că Trump s-a lăudat că el l-ar fi scăpat pe Netanyahu de închisoare – o aluzie la sprijinul oferit în timpul procesului de corupție al premierului israelian.

Rezumatul replicilor lui Trump adresate lui Netanyahu, oferit de oficialul american, este extrem de dur:

„Ești nebun de-a binelea (fucking crazy). Ai fi în pușcărie acum dacă nu eram eu. Îți salvez fundul. Toată lumea te urăște acum. Toată lumea urăște Israelul din cauza asta.”

O a doua sursă informată despre apel a confirmat că Trump era „revoltat” și că, la un moment dat, a urlat la Netanyahu: „Ce naiba (what the fuck) faci?”.

Contextul evenimentelor

Oficialul american a explicat că Trump înțelegea că Hezbollah atacase Israelul și că statul evreu trebuia să se apere, însă a considerat că, în ultimele zile, Netanyahu a escaladat conflictul într-un mod total disproporționat.

Pe lângă amenințările la adresa Beirutului, Israelul și-a extins operațiunile terestre în sudul Libanului. Un alt oficial american a menționat că Trump a fost îngrijorat de numărul mare de civili uciși de Israel în Liban și s-a opus strategiei israelienilor de a dărâma clădiri întregi pentru a elimina un singur comandant Hezbollah.

Situația actuală

Israelul nu mai are în plan să atace ținte Hezbollah din Beirut, a declarat un oficial israelian pentru Axios.

Printre rânduri: Deși Trump și Netanyahu au mai avut discuții tensionate în trecut, cei doi au cooperat strâns pe dosarul iranian și în alte probleme. Totuși, un oficial a subliniat că acesta a fost unul dintre cele mai dificile apeluri ale lui Trump cu Netanyahu de la revenirea sa la Casa Albă.

Furia lui Trump pare să fi fost declanșată de faptul că decizia lui Netanyahu de a escalada conflictul în Liban risca să arunce în aer negocierile sale cu Iranul. La scurt timp după apel, Trump a postat pe Truth Social că discuțiile cu Iranul „continuă într-un ritm rapid”.

Reacția celeilalte părți

Netanyahu a emis un comunicat după discuție, susținând că i-a transmis lui Trump că Israelul va ataca ținte din Beirut dacă Hezbollah nu oprește atacurile și că, între timp, operațiunile din sudul Libanului vor continua. „Poziția noastră rămâne aceeași”, a scris Netanyahu.

Cu toate acestea, cel de-al doilea oficial american susține că, în realitate, Trump l-a „călcat în picioare” (steamrolled) pe Netanyahu în timpul apelului.

„Bibi a spus: «OK, OK, doar asigură-te că totul este sub control»”, conform oficialului.

Biroul lui Netanyahu nu a răspuns solicitărilor de comentarii.

Ce urmează

Memorandumul pe care SUA și Iranul îl negociază prevede încetarea luptelor în Liban, menționează sursele Axios. Acesta a fost, de altfel, și motivul unei dispute telefonice anterioare dintre Trump și Netanyahu.