Bolojan, Zelenski, Macron și Starmer, la Londra, pentru discuții pe tema apărării Europei

Președintele interimar Ilie Bolojan va fi prezent, duminică, la Londra, unde premierul britanic, Keir Starmer, urmează să prezideze un summit cu lideri europeni pe tema apărării Europei, potrivit unor surse oficiale, scrie Cotidianul.
În capitala Marii Britanii urmează să fie prezenți și președinții Franței, Emmanuel Macron, și Ucrainei, Volodimir Zelensky.
Potrivit AFP, președintele ucrainean Volodimir Zelenski este așteptat duminică în Regatul Unit, unde se va întâlni cu premierul Keir Starmer, a declarat miercuri o sursă guvernamentală britanică.
Această întâlnire va avea loc în momentul în care liderul laburist, așteptat miercuri seara la Washington, va prezida la Londra un summit cu liderii europeni pe tema apărării Europei, a precizat sursa citată.
Zelenski a indicat, de asemenea, că intenționează să meargă la Londra, fără a preciza data.
”După Statele Unite – dacă merg acolo, vom vedea – plănuiesc să merg la Londra: și imediat după aceea, și europenii și cu mine ne vom întâlni cu Keir Starmer”, a declarat Zelenski în cadrul unei conferințe de presă la Kiev.
Keir Starmer este așteptat joi la Casa Albă pentru a se întâlni cu Donald Trump, la trei zile după vizita președintelui francez Emmanuel Macron.
Președintele american Donald Trump a confirmat miercuri că omologul său ucrainean Volodimir Zelenski va sosi vineri într-o vizită oficială la Washington, unde vor semna un acord cadru privind exploatarea resurselor minerale ucrainene, notează agențiile Reuters și AFP.
”Zelenski vine vineri, în prezent este confirmat”, a anunțat Trump la începutul unei reuniuni a cabinetului său la Casa Albă.
La o conferință de presă, Zelenski a spus că-l va întreba direct pe Trump dacă Statele Unite vor continua ajutorul militar pentru Ucraina și că dorește să finalizeze în discuția cu liderul de la Casa Albă acordul cadru pentru exploatarea resurselor minerale ucrainene, înțelegere ce va oferi SUA un acces preferențial la resursele minerale ucrainene și pe care Zelenski a refuzat până în prezent să o semneze în lipsa unor garanții de securitate ale SUA pentru Ucraina.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Eveniment Politic Prima pagină Știri Ucraina
Locații: Londra
Subiecte: Război Ucraina
Organizații: NATO Uniunea Europeană
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (3)