ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



După ce și-a cerut scuze „persoanelor neurodivergente” pentru că a folosit termenul „autist” pentru Nicușor Dan, George Simion susține că „speră ca toți talibanii care pierd alegerile de duminică să își ceară scuze. Speranța moare ultima”.
 
Simion a făcut trimitere la o declarație mai veche a lui Nicușor Dan din 2016, când acesta a folosit, într-un alt context, același termen, spunând că își dorește „un Parlament care să nu fie autist”.
 
VIDEO:

 
 „Sper ca toți talibanii care pierd alegerile de duminică să își ceară scuze. Speranța moarte ultima”, susține Simion pe Facebook.
 
 
Candidatul AUR la alegerile prezidențiale George Simion și-a cerut joi seara, la o întâlnire electorală cu românii din Belgia, scuze „persoanelor neurodivergente” după ce a folosit termenul „autist” pentru contracandidatul său. „Voiam să zic că acest candidat al meu este securist”, a spus Simion, citat și de Știripesurse.

„Îmi pare rău și vreau să spun că am dat azi interviuri pentru Politico, pentru Brussels Signal, pentru Telegraf, pentru Euronews. Nu era programat ProTV-ul și nu eram atent. Mă întrerupeau din întâlnirile pe care le-am avut azi și am spus că acest contracandidat al meu este autist. Nu cred că am folosit termenul corect și îmi cer scuze față de persoanele neurodivergente. Voiam să zic că acest candidat al meu este securist. Și are în acest sens dovedit o diplomă de colaborator când era el să se ducă pe la Olimpiade, cam singurul lucru cu care se poate lăuda în viață. Am vrut să spun, îmi cer scuze, poate nu este corect politic, acest contracandidat al meu este nazist, pentru că împreună cu gașca din jurul lui a participat la închiderea noastră în case, la vaccinarea noastră, care trebuia să fie obligatorie și care, datorită voinței poporului român, nu s-a întâmplat. Am vrut să zic că acest contracandidat al meu este marxist. Și acest contracandidat al meu este coldist și soroșist”, a spus George Simion.

„Nu mă interesează persoana lui pentru că ei reprezintă acea parte a statului român care a dat loditura de stat împotriva voinței poporului român. Nu mă interesează să discut cu nimeni decât în prezența omului care a fost votat de români. De aceea, mâine, după ce voi merge să-mi exercit votul și voi saluta românii din Paris și voi discuta cu figuri politice relevante din capitala Franței, o să mă duc în țară și o să apar în fața românilor împreună cu domnul Călin Georgescu”, a adăugat Simion.
 
Nu George Simion a folosit primul termenul autist. Cum au uzitat politicienii acest cuvânt de-a lungul timpului - VIDEO


B.T.I: Eu sunt împotriva dialogului politic insultător, mereu am fost. Dar trebuie amintite niște chestii:

„Colegiul director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, întrunit în ședința de soluționare a petițiilor în data de 26.02.2018, a dezbătut declarația doamnei prim-ministru Dăncilă Viorica Vasilica, din cadrul interviului acordat la televiziunea Antena 3, în seara zilei de 15 februarie 2018, care a avut următorul conținut: "Acești oameni cred că sunt autiști și nu văd și nu aud ceea ce este vizibil pentru toți cei de bună credință", hotărând că declarația în cauză se încadrează în limitele libertății de exprimare și nu constituie discriminare”, conform unui comunicat de presă transmis de CNCD și citat de Agerpres.

Pe lista politicienilor care au folosit în sens negativ cuvîntul ”autist” se numără Iohannis, Cioloș, MRU, Bogdan Aurescu, Dăncilă, Iliescu, Victor Costache, Tăriceanu, Elena Udrea, Dragnea șamd.

Dar, probabil cînd o spunea Iohannis, Cioloș ori Aurescu era cool. 

P.S.Văd indignare maximă la televizunea la care Dăncilă a folosit negativ cuvîntul, iar moderatorul a fost reclamat la CNCD – fără a fi sancționat – pentru lipsa oricărei reacții...”, a scris Bogdan Tiberiu Iacob.