Ce vreau de Centenar
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
A trecut o lună și ceva din anul o sută. Greu a fost până la Marea Unire, greu a fost și după. Am crescut, am căzut, ne-am ridicat, ne-am bucurat, am suferit. State din jurul nostru, clădite tot atunci, s-au prăbușit. Noi am rezistat!
Tot anul ăsta intrăm în cel de-al 160-lea an de la Mica Unire, realizată înaintea nemților și a italienilor. Și implinim 170 de ani de la revoluția pașoptistă, când dorința de a făuri un stat pentru toți românii în falia geo-strategică de ne-a fost dată drept meleag de baștină, era scoasă din vis și ridicată spre facere.
Toate acestea sunt motive de încredere și sărbătoare. Dar ne și obligă. Ne obligă la a nu ceda în fața unor vremuri din nou cumplit de grele. Ne obligă la a îndrepta lucruri, la a privi înainte, la a desăvârși România ca țară a noastră, demnă, cu fruntea sus și pe picioarele ei.
Vreau și eu câteva lucruri în anul Centenarului.
Vreau să ne redobândim suveranitatea! Sub toate aspectele pe care le implică acest lucru. Căci poporul trebuie să fie suveran în Țară iar Țara trebuie să fie suverană în fața altor state. Nicio hotarâre importantă pentru noi nu mai trebuie luată fără consultarea noastră!
Implicit, vreau să ne redobândim independența! Vreau asta și sub aspect practic- România poate hrăni zeci de milioane de oameni, trebuie să o ajutăm, să o lăsăm să ne hrănească. România are și suficiente resurse și infrastructură specifică. Practic, putem fi independenți agro-alimentar și energetic.
Vreau ca pământurile noastre să fie ale noastre, nu ale altora. Vreau ca pădurile noastre să nu mai fie tăiate fără milă si trimise altora, vreau ca de resursele noastre să ne bucurăm în primul rând noi, prin înțeleaptă folosire. Vreau ca milioanele de frați ai noștri, pribegiți de nevoi și de istorie, să se poată întoarce Acasă. Vreau ca cei care ne fură, indiferent că sunt nemernici născuți printre noi sau veniți de altundeva, să suporte aspră pedeapsă.Vreau să se învețe carte, vreau să nu mai moară prin spitale cei cu zile. Vreau să ne ajutăm Țara să ne ajute. Vreau să transformăm bletemul de a ne fi născut ca neam în această falie geo-strategică, la răscrucea de interese ale altora, în șansă!
Gândiți, adăugați ce credeți de cuviință, dezbateți, cereți cu glas puternic! Eu vreau un proiect de țară de Centenar, croit pe nevoile și sufletul nostru. Poate și voi la fel. La mulți ani!
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)