Claudia Marcu: S-a reînființat închisoarea datornicilor. Cine este vizat?
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Românii care nu-și plătesc amenzile în termen de 30 de zile riscă să ajungă la închisoare, potrivit unei legi votate de deputați, la inițiativa PNL. Teoretic, contravenienții vor avea și un termen de 90 de zile pentru a presta muncă în folosul comunității ca să scape de detenție, însă este puțin probabil să poată efectua orele necesare în acest termen.
Polițiștii se plâng de ani de zile că nu mai au nicio autoritate în fața celor care comit fapte contravenționale, care le rup în față procesele verbale, știind că nu vor suporta niciun fel de consecință. Este vorba, bineînțeles, despre cei certați permanent cu legea, care nu au nici proprietăți pe numele lor, și nici locuri de muncă. Și chiar polițiștii au cerut, în repetate rânduri, reintroducerea închisorii pentru contravenienții care refuzau să-și plătească amenzile, însă nimic nu s-a întâmplat în acest sens. Tocmai de aceea decizia de acum a deputaților, de a vota o lege care să-i trimită la închisoare pe contravenienți, pare cam dubioasă, având în vedere milioanele de amenzi date în cei doi ani de stare de alertă celor care nu au respectat restricțiile impuse de Guvern.
Potrivit legii adoptate de Camera Deputaților, cei care nu își achită în termen de 30 de zile amenzile sunt obligați după acest termen să presteze muncă în folosul comunității. Dacă nu vor apuca să efectueze orele stabilite de instanță în 90 de zile, atunci merg direct la închisoare, pentru o perioadă cuprinsă între 3 luni și doi ani. La cât sunt de săraci românii, o amendă de 2.000 de lei sau de 10.000 de lei este imposibil de plătit în 30 de zile. În Germania, de exemplu, orice amendă sau datorie neachitată către un furnizor poate fi plătită în rate. Chiar și amenzile de circulație date de polițiști. Important este să respecți planul de rate, căci altfel mergi direct la închisoare. O zi de închisoare în Germania echivala, acum trei ani, cu 50 de euro, timpul petrecut după gratii echivalând, astfel, cu suma sancțiunii contravenționale. În România nu există așa ceva și nimeni nu s-a gândit să instituie un astfel de sistem.
Legea este pentru toți
Deputații liberali, inițiatori ai legii, susțin că asistăm la un fenomen social periculos care a sporit în dimensiuni, dat fiind faptul că tot mai multe persoane sancționate contravențional se sustrag de la rigorile legii și că cetățenii români săvârșesc în mod repetat fapte antisociale grave, care atrag angajarea răspunderii contravenționale, dar nu suportă niciuna dintre urmările patrimoniale și nepatrimoniale ale aplicării unor sancțiuni specifice.
„Prevenția specială și prevenția generală a comportamentului antisocial, care sunt scopuri ultime ale legislației contravenționale, nu se mai realizează. Combaterea fenomenului contravențional este grav afectată de imperfecțiunea dreptului nostru pozitiv și de atitudinea celor certați cu legea, care speculează această slăbiciune a sistemului nostru de drept”, arată deputații PNL. Problema este că legea votată se extinde la orice fel de contravenție, de la o parcare neregulamentară, până la un pensionar care nu a purtat mască de protecție. Iar dacă până acum amenzile ajungeau la direcția de impozite și taxe și oamenii le plăteau când puteau sau când aveau nevoie de vreun document de la fisc, noua lege îi obligă să le achite fix în termen de 30 de zile.
Cadrul legal pentru dictatură
Coaliția pentru Apărarea Statului de Drept semnalează faptul că actul normativ adoptat de Camera Deputaților, care modifică OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor și Codul Penal, înseamnă crearea unui cadru legal pentru instaurarea dictaturii.
„Va trebui să ne temem pentru libertatea noastră dacă nu ne supunem unei norme neconstituționale care ni se bagă pe gât prin OUG dată într-o noapte, de exemplu, fără dezbatere publică”, a afirmat av. Elena Radu, președintele Coaliției pentru Apărarea Statului de Drept.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Justiție Armată Servicii Politic Prima pagină Social Știri
Persoane: Elena Radu
Locații: România
Subiecte: amenzi neconstituționale dictatură
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (3)