ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Comunitatea românească din Ucraina este în doliu după moartea tragică a doi tineri soldați: Gheorghe Strejac și Bogdan Pantia.
 
Pe 5 noiembrie, Cernăuțiul și-a luat rămas bun de la sergentul junior Gheorghe Strejac, membru al unității militare A1008, care a murit în timpul unei misiuni de luptă în regiunea Harkiv. Consiliul Local Cernăuți a transmis: „Curajul, devotamentul și dragostea sa pentru Ucraina vor rămâne pentru totdeauna un exemplu pentru noi toți. Ne plecăm capetele cu durere și îi mulțumim Eroului pentru curajul și sacrificiul său”.
 
 
Pe 1 noiembrie 2025, soldatul Bogdan Pantia, originar din satul Dăvideni, regiunea Storojineț, și-a pierdut viața în timpul unei misiuni de luptă pe direcția Pokrovsk. Tânărul avea doar 20 de ani și servise în armată pe bază de contract. Pe 13 noiembrie, Storojinețul l-a condus pe ultimul drum, aducându-i un ultim omagiu.