Cum și-a luat-o peste bot unul dintre propagandiștii vaccinării după tragedia de la Balș. Adrian Marinescu vs un supraviețuitor al incendiului: „Infirmierele ne aduceau sticle cu apă să punem sub pătură”
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Unul dintre cei mai cunoscuți propagandiști ai vaccinării a fost pus cu botul pe labe, după ce a încercat să bagatelizeze contextul în care s-a produs incendiul de la Institutul „Matei Balș”, scrie site-ul luba.ro.
Sursa citată amintește că, încă din primele ore de după incendiu, a fost avansată teza unui scurtcircuit provocat de o aerotermă, în condițiile în care, așa cum au relatat mulți pacienți trecuți pe la Balș, în saloane era aproape ca afară de frig. Frig pe care primarul general Nicușor Dan l-a instituit în Capitală, odată cu venirea sa la Primărie, susținând că așa e „și afară” (19 grade în case).
Dar, scrie site-ul Lumea Banilor, propagandistul Adrian Marinescu, medic la „Matei Balș” și unul dintre cadrele medicale care până de curând apărea în spoturi TV îndemnând românii să se vaccineze (până când CNA a interzis respectivele spoturi pentru că încălcau reglementările în vigoare- Găsiți întreaga istorie a cazului aici, pe Activenews.ro, site-ul care a sesizat Consiliul Național al Audiovizualului), a declarat senin că în saloane „era o temperatură de confort”.
La o zi după tragedia de la Balș, doctorul Marinescu a declarat la Digi FM, postul de radio preferat al propagandei, următoarele: „Am fost de gardă cu o noapte înainte și temperatura nu era de confort. Nu era frig, dar nu era o temperatură de confort. Acum, noțiunea de frig sau de suportabil cred că este relativă – depinde de percepție”.
Cea care l-a pus pe coji de nucă pe Adrian Marinescu a fost judecătoarea Lăcrămioara Axinte, vicepreședinta Tribunalului Botoșani. Luni, 1 februarie, într-o postare pe Facebook, magistrata a denunțat indolența medicului, care nu s-a obosit să se gândească la pacienții nevoiți să degere doar cu pijamalele de pe ei.
Iată postarea Lăcrămioarei Axinte:
„Dr. Adrian Marinescu vorbește de ‘temperatura de confort’.
Domnule doctor, un pacient dependent de oxigen, care este îmbrăcat în pijamale de unică folosință, subțiri precum foita de țigară, care posibil are febră sau frisoane, care poate mai și transpiră după medicamentele antitermice, are nevoie de căldură în salon. Nu puteți compara situația dvs ori a asistentelor și infirmierelor, care puteți să vă îmbrăcați mai gros și vă mișcați, cu situația unui pacient, care stă în pat aproape dezbrăcat la 15 grade Celsius.
Cum să se vindece bolnavii de covid dacă stau în frig?
Iar cei intubați ce șanse au să-și revină dacă sunt ținuti la 15 grade? Zero. Mor de frig, nu de covid”.
Aroganța lui Marinescu a primit, indirect, o reacție și din partea unui pacient de la Balș care a supraviețuit tragediei și a relatat la Antena3 cum era cu „temperatura de confort”.
Întrebat dacă în saloane era frig, acesta a spus: „Dacă ne aduceau infirmierele, ne aduceau sticle cu apă să punem sub pătură, cum să nu fie frig? Apă caldă, să ne încălzim. Oamenii ăia aduceau calorifere, nouă ne-au luat două aeroterme, nu ne-a lăsat cu aerotermele. Au mai dus calorifere cu ulei, nu puteau să reziste acolo”.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Persoane: Adrian Marinescu
Locații: București
Organizații: CNA Institutul Matei Balş
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)