Dan Tanasă (deputat AUR): ”Nicușor Dan a ales să găzduiască o conferință având ca scop reprimarea liberei exprimări și instigarea împotriva opoziției democratice”
„Alianța pentru Unirea Românilor constată cu mâhnire că președintele României, Nicușor Dan, se îndepărtează tot mai mult de litera și spiritul Constituției României, al cărei garant ar trebui să fie.
Domnul președinte a pus la dispoziție sediul Administrației Prezidențiale pentru organizarea unei conferințe având ca scop reprimarea liberei exprimări și instigarea împotriva opoziției democratice. Această acțiune antidemocratică a fost denumită eufemistic summit pentru combaterea dezinformării, cu scopul disimulării adevăratelor scopuri ale organizatorilor.
Faptul că președintele României girează această acțiune fiind de facto organizator și ținând și o alocuțiune în consens cu scopul acestei acțiuni este îngrijorător și constituie o lovitură dată democrației din România și libertăților constituționale ale românilor.
Libertatea de exprimare este garantată de Constituția României, lege fundamentală care interzice orice formă de cenzură. Însă organizatorii acțiunii de instigare de la Palatul Cotroceni, conform raportului prezentat, susțin că "dezinformare” ar fi orice punct de vedere diferit de cel oficial.
Dintre „teme narative manipulatoare” din raportul de la Cotroceni dăm ca exemplu pentru a sublinia absurditatea cenzurii tema nr 2: Anularea alegerilor și „lovitura de stat”/ Anularea alegerilor din 2024 prezentată ca lovitură împotriva poporului.
Care este „adevărul oficial” despre anularea alegerilor? Care au fost motivele și scopurile anulării alegerilor?
„Adevărul oficial” nu există și principalul vinovat este chiar președintele Nicușor Dan, care după un an de mandat nu a fost în măsură să prezinte un raport oficial, din partea statului român, despre anularea alegerilor. Așadar, care este un narativ oficial ca să nu fim arestați?
La fel de absurdă este tema nr 7: „Criza fiscală și faliment orchestrat”. Dacă spunem că există criză fiscală, că TVA s-a majorat, că avem cea mai mare inflație din Europa și cel mai mare deficit comercial, dar și că România plătește 1 miliard de euro lunar pentru dobânzi la creditele externe, atunci regimul ne va aresta pentru crima de exercitare a dreptului la libera exprimare?
În ceea ce privește „falimentul”, pentru alfabetizarea economică a instigatorilor adunați sub augustul patronaj prezidențial, amintim că înseamnă intrarea în încetare de plăți. Însă nu AUR dezinformează în legătură cu falimentul României, adică intrarea în încetarea de plăți. Acest lucru l-a făcut în repetate rânduri în mod public unul dintre principalii dezinformatori și anume premierul demis Ilie Bolojan.
Considerăm ca fiind de o gravitate deosebită faptul că de la Cotroceni s-a instigat împotriva opoziției democratice, a presei libere și a societății civile, într-un stil specific regimurilor autoritare. În raportul menționat au fost arătați cu degetul liderul AUR George Simion, subsemnatul Dan Tanasă, ActiveNews, cunoscuta realizatoare TV Anca Alexandrescu și popularul creator de conținut online Bogdan Dumitru, cunoscut ca Bobby D.
Dezinformare este atunci când promiți unei țări întregi, în scris, că nu mărești TVA dar după doar două luni de la instalarea guvernului Ilie Bolojan TVA-ul s-a mărit. Dezinformare este atunci când spui ca nu vei candida la prezidențiale dar apoi candidezi. Dezinformare este atunci când spui că vei face publice dovezile anulării alegerilor prezidențiale și apoi trec luni fără ca acest lucru sa se întâmple. Dezinformare este atunci când spui că vei face publice numele tuturor donatorilor din campania ta electorala iar după un an peste 70% din donatori să fie ținuți la secret.
AUR îi solicită președintelui Nicușor Dan să își respecte atribuțiile constituționale, să se întoarcă la litera și spiritul Constituției României și să renunțe la a mai fi partizan și dezbinator.
Îi asigurăm pe toți românii că vom continua lupta pentru restaurarea democrației, pentru libertățile constituționale ale românilor, pentru suveranitate, dreptate și bunăstare”, a declarat deputatul AUR, Dan Tanasă.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum
Col. (r) STS Daniela Tobă: Drona de la Galați, o mizerabilă făcătură pentru bani a ucrainenilor și a ”băieților cu ochi senini”. Miruță și Țoiu au fost puși la curent, Nicușor habar n-a avut!
Soluția Casei Regale pentru unirea imediată a Basarabiei cu România
Audiere bombă în Senatul SUA: Senatorul Ron Johnson și dr. Aseem Malhotra dezvăluie legătura dintre vaccinurile COVID și CANCER - S-au descoperit peste 8 milioane de pagini ascunse de CDC: ”Au știut de miocardită și au ascuns-o!”
Experta care a dezvăluit farsa vaccinurilor Covid și minciuna Pfizer - sinucidere și boală misterioasă. Christine Cotton a lăsat un mesaj de adio în care avertizează că serul Pfizer administrat oamenilor NU A FOST NICIODATĂ cel testat în studiile clinice
Vlad Cubreacov despre cine se poate afla în spatele scandalului din Mitropolia Basarabiei și de ce a izbucnit chiar acum. Agenții Moscovei de la Chișinău și București
Recomandările noastre
Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO
CULMEA DEZINFORMĂRII: De frica ActiveNews ONG-ul ”anti-dezinformare” de la Cotroceni A MODIFICAT prezentarea ORIGINALĂ eliminând site-ul nostru, politicienii AUR și personalitățile puse la zid - FOTO-CAPTURI. Opinia unui membru CNA: NOI LISTE NEGRE
Nicușor Dan și ”România Imundă”: semnalizează dreapta cu SUA și face stânga cu UE. Face ce face și tot la FRANȚA se întoarce (INFO)
ActiveNews dă în judecată ONG-ul platformei ”România Imună” și Administrația Prezidențială a României după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat azi la Cotroceni, în care site nostru apare drept ”cap de afiș”. AJUNGE!
Secțiuni: Politic Prima pagină Știri
Persoane: Dan Tanasa George Simion Nicușor Dan
Organizații: Palatul Cotroceni
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)