Director CFR, răspuns halucinant la întrebările presei despre cei 30 de copii rămași în tren timp de 8 ore: „Vor primi apă când ajung la București!”. După mai bine de 24 de ore, elevii nu au ajuns la destinație, iar trenul s-a blocat din nou
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
ACTUALIZARE 20:00 Trenul care a plecat miercuri la ora 19:10 din Mangalia și trebuia să ajungă joi dimineața la Drobeta Turnu-Severin a petrecut 24 de ore pe traseu și s-a blocat de cel puțin două ori. O dată noaptea trecută, pe câmp, în apropiere de București, și a doua oară, în această seară, într-o pădure, potrivit mărturiei mamei unuia dintre cei 30 de copii aflați la bord. Azi înainte de ora 19:00 trenul a fost deblocat de o a treia locomotivă trimisă în ajutor, după ce primele două s-au defectat, relatează Antena3. Copiii ar fi trebuit să fie ajunși la 6 dimineața la Severin, dar au mai petrecut în tren alte 13 ore, o parte dintre ei fiind recuperați de părinți cu mașina. Directorul CFR care dăduse inițial răspunsuri impertinente în chestiune nu a mai răspuns solicitărilor telefonice ale jurnaliștilor.
ȘTIREA INIȚIALĂ: După ce un tren de călători cu 30 de copii a stat blocat în câmp mai bine de 8 ore, directorul CFR, Ovidiu Vizante, a dat niște explicații lipsite de profesionalism la întrebările jurnaliștilor:
„Jurnalist: De ce o locomotivă nu a ajuns timp de 8 ore la acel tren blocat cu 30 de copii?
Ovidiu Vizante, director CFR: Și de ce mă întrebați pe mine? Noi am pus la dispoziția CFR-ului această locomotivă. Dacă a fost un pom căzut pe linie, locomotiva nu poate, din păcate, sări peste pom. Eu vă spun ce informații am eu. Încercați să vorbiți cu responsabilii, cei care conduc circulația.
Jurnalist: Dumneavoastră sunteți director CFR Călători și oamenii aceia erau blocați. Nu s-a găsit o variantă? Au stat 30 de copii 8 ore, abandonați în câmp.
Ovidiu Vizante, director CFR: Cred că e impropriu să spuneți abandonați când toți directorii CFR Călători au încercat să găsească o soluție. Încercați dumneavoastră să găsiți la ora aceea soluții! Încercați să găsiți transbordare la ora 00:00, la 1.000 de călători, câți sunt într-un tren.
Jurnalist: Pai nu trebuie să găsesc eu, dumneavoastră sunteți în funcție!
Ovidiu Vizante, director CFR: Eu sunt în funcție, eu iau deciziile. De ce trebuie să veniți dumneavoastră să îmi spuneți ce trebuia să fac dacă vă spun că nu se putea face?
Jurnalist: Deci nu se putea face nimic pentru acei oameni? Au primit apă măcar?
Ovidiu Vizante, director CFR: Vor primi când ajung la București!
Jurnalist: După 8 ore?
Ovidiu Vizante, director CFR: Da, dumneavoastră căutați senzaționalul... Mulțumesc! La revedere!”, a răspuns Ovidiu Vizante, citat de Antena3.ro. După care a încheiat discuția, închizându-și telefonul.
În cursul zilei de joi, premierul Florin Cîțu, un alt conducător „de succes” al unei structuri de stat, a scris pe Facebook că „Dacă directorul CFR ar fi lucrat la Guvern, acum era acasă”. Totuși, la fel ca directorul CFR, șeful Guvernului a evitat întrebările presei despre abuzul în serviciu comis de o consilieră de stat, Mioara Costin, care a ajuns să „stea acasă” numai după ce și-a cerut ea demiterea, iar nu prin tragere la răspundere instituțională, după cum semnala ziaristul Ion Cristoiu.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Persoane: Florin Cîțu Ion Cristoiu Mioara Costin Ovidiu Vizante
Locații: România
Organizații: Antena 3 CFR Călători Guvernul României
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)