Directorul executiv al Pfizer: Poftiți la a patra doză de vaccin! Bourla zice că DOZA 4 ar putea fi necesară mai devreme decât ne așteptam, din cauza variantei Omicron

Albert Bourla, directorul executiv al Pfizer, a declarat că o a patra doză de vaccin COVID-19 ar putea fi necesară mai devreme decât se preconiza, din cauza variantei Omicron, arată Blaze Media.
Bourla estimase anterior că o a patra doză ar putea fi necesară la o distanță de 12 luni față de cea de-a treia. Cu toate acestea, el a anunțat miercuri că varianta Omicron ar putea reduce termenul până la a patra doză.
„În ceea ce privește (varianta) Omicron, trebuie să așteptăm și să vedem, pentru că avem foarte puține informații. S-ar putea să avem nevoie de ea (de doza a patra - n.n.) mai repede”, a declarat Bourla în cadrul emisiunii „Squawk Box” de la CNBC.
„Când vom vedea datele din lumea reală, vom afla dacă a treia doză acoperă bine Omicron și pentru cât timp,” a adăugat Bourla. „Iar referitor la cel de-al doilea punct, cred că vom avea nevoie de o a patra doză”.
Bourla a mai spus: „A treia doză va oferi o protecție foarte bună, cred eu”, adăugând că Pfizer ar putea dezvolta un vaccin țintit împotriva Omicron până în martie 2022. BioNTech și Pfizer au susținut miercuri, într-o declarație, că trei doze de vaccin COVID-19 au fost „capabile să neutralizeze noua variantă Omicron într-un test de laborator”.
Marți, șeful Pfizer s-a declarat îngrijorat de viteza cu care se răspândește varianta Omicron.
„Nu cred că este o veste bună faptul că avem ceva care se răspândește rapid”, a declarat Bourla pentru Wall Street Journal. „Răspândirea rapidă înseamnă că va ajunge la miliarde de oameni și poate apărea o altă mutație. Nu ne dorim asta.”
Nu demult, însă, directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, atrăgea atenția că răspândirea virusului nu ar trebui să ne surprindă, pentru că „asta fac virusurile”.
Dr. Rochelle Walensky - directoarea Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor - a declarat pentru Associated Press că „boala este ușoară” în aproape toate cazurile de până acum. Simptomele raportate au fost în principal tuse, congestie și oboseală. Reprezentanții CDC au declarat că o persoană a fost spitalizată cu varianta Omicron, dar nu au fost raportate decese.
Susține ActiveNews

Participă prin sprijinirea noastră
la lupta pentru Adevăr!
la lupta pentru Adevăr!
căci mâine nu se știe ce ne mai așteaptă.
Pe același subiect

Mărturisirea lui Zelenski care pune Războiul din Ucraina sub Semnul Întrebării

Xi: “Acum au loc schimbări cum nu au mai fost în ultimii o sută de ani”

Războiul Nervilor și al Dracilor în jurul Marii Lavre de la Kiev – Zelenski, între ciocan și nicovală

Israelul vrea să-L interzică pe Iisus. Cei care propovăduiesc Evanghelia ar putea fi trimiși la închisoare

Când or să cadă avioanele din cauza vaccinării piloților cine o să plătească? Comandantul aeronavei aterizate de urgență pe Otopeni și-a pierdut cunoștința în timpul zborului. Dacă secundul era la toaletă azi aveam 184 de morți plus personalul TAROM

Hillary Clinton s-a luat în gură cu Talibanii și i-a ieșit pe nas
Recomandările noastre

Maestrul Ion Cristoiu și Anca Alexandrescu: Solidaritate cu ActiveNews! Sprijiniți presa independentă! - VIDEO și mesaje îmbucurătoare ale cititorilor noștri. Mulțumim din suflet tuturor!

Rafael Udriște: GENERAȚIA SFINTEI CRUCI - Crucea de lemn de la Universitate, purtată pe umeri de la Chișinău la București, este declarația de dragoste pe care generația mea o face, în fiecare zi, României

27 martie: Basarabia „se unește pentru totdeauna cu Mama sa, România”. Aproape toți cei care au votat Unirea au fost apoi vânați de bolșevici și au sfârșit în lagărele sovietice. Ei sunt Martirii Basarabiei, Martirii Unirii. Să nu-i uităm niciodată!

Virgiliu Gheorghe: Războiul văzut și războiul nevăzut
Secțiuni: COVID Externe Prima pagină Știri
Locații: SUA
Subiecte: Covid-19 vaccin COVID-19
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (10)