Doliu în lumea afacerilor: ”Regele băuturilor spirtoase” din România a murit subit la 59 de ani

Familia Salameh anunță cu profundă tristețe decesul neașteptat al Dr. Nawaf Salameh, fondatorul Nawaf Salameh Family Office, în vârstă de 59 de ani. Dr. Salameh s-a stins din viață duminică, la doar 59 de ani, lăsând în urmă un gol imens, transmite Știripesurse.
Dr. Nawaf Salameh a fost un om de afaceri vizionar, președinte și fondator al Nawaf Salameh Family Office, un grup cu investiții în sectoare multiple de activitate, precum ospitalitatea, agricultura sau energia regenerabilă, operațiuni pe mai multe continente și distribuție în peste 100 de țări. Alexandrion Group, liderul pieței de băuturi spirtoase și vinuri din România este printre primele business-uri înființate și conduse de Dr. Nawaf Salameh. Născut în 1965 în Marmarita, Siria, Dr. Salameh s-a stabilit în România din anii ’80, unde și-a urmat vocația de medic înainte de a-și dedica viața antreprenoriatului.
Pe lângă realizările sale în mediul de afaceri, Dr. Nawaf Salameh a fost un filantrop devotat comunității. El a fondat Fundația Alexandrion, organizație care a preluat proiectele de responsabilitate socială și acțiunile umanitare ale grupului. Prin intermediul fundației, Dr. Salameh a susținut cultura, sportul și educația din România: a inițiat Gala Premiilor Constantin Brâncoveanu, un eveniment anual care onorează personalități marcante ale culturii românești; a sprijinit performanța sportivă, fiind sponsor al Comitetului Olimpic Român și al altor inițiative sportive de-a lungul anilor și s-a implicat în numeroase acțiuni caritabile, oferind ajutor concret celor aflați în suferință – de la victime ale conflictului din Ucraina până la comunități lovite de dezastre naturale recente. Prin aceste demersuri, Dr. Salameh și-a pus amprenta nu doar în economie, ci și în viața socială, câștigând respectul și aprecierea publicului.
Dincolo de realizările sale remarcabile în domeniul afacerilor, Dr. Nawaf Salameh a fost un om care și-a trait viața ancorat în valorile autentice ale familiei și credinței. A fost un soț devotat pentru soția sa, Rim, și un tată iubitor și implicat în educația celor trei fii ai lor: Antonio, Roberto și Michael.
Credința sa creștină profundă i-a călăuzit pașii de-a lungul întregii vieți, insuflându-i valori puternice și oferindu-i forța interioară în momentele dificile. Aceste valori – integritate, generozitate și iubire de aproape – le-a transmis și familiei sale, care i-a fost mereu alături, deși într-un mod discret. La rândul său, familia Salameh îi cinstește memoria rămânând unită, puternică și fidelă acestor principii, demonstrând tăria legăturilor clădite împreună. Moștenirea Dr. Salameh continuă, așadar, nu doar în grupul de companii pe care a l-a creat, ci și în valorile și forța familiei sale, care îi vor păstra vie amintirea și îi vor duce mai departe viziunea cu demnitate și încredere.
În aceste momente grele, este dorința familiei ca memoria Dr. Nawaf Salameh să fie onorată cu respect pentru intimitate. Detaliile despre ceremoniile funerare vor fi comunicate ulterior.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"
Recomandările noastre

7 MOTIVE PENTRU CARE NICI UN CREȘTIN ORTODOX NU-L POATE VOTA PE NICUȘOR DAN. Campanie de mii de scrisori către preoții din diaspora a candidatului progresist, necăsătorit, ”spovedit” la Biserica Catolică, susținut de Cultul Evanghelic, pro-avort și LGBT

Revolta elitelor și trădarea democrației

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)