ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Președintele SUA, Donald Trump, a declarat reporterilor că „nu are nimic împotrivă” ca Iranul să participe la viitoarea Cupă Mondială de fotbal, care va avea loc în America de Nord în lunile iunie și iulie.

Declarația vine după ce președintele FIFA, Gianni Infantino, a anunțat joi că Iranul va participa la turneu și poate juca în Statele Unite.

„Dacă Gianni a spus asta, sunt de acord.”, a declarat Trump reporterilor în Biroul Oval.
 
„Dar dacă vor câștiga?”, a întrebat un reporter. „Ei bine, dacă vor câștiga, ar trebui să ne îngrijoreze, eu ar trebui să mă îngrijorez”, a adăugat Trump, cu dublu înțeles. „Știți ce? Să-i lăsăm să joace. De ce nu?”, a mai spus Trump, pentru a preciza că președintele FIFA, Gianni Infantino, care este un prieten de-al lui, i-a ridicat problema și el i-a spus că dacă asta dorește așa trebuie să facă. „Probabil au o echipă bună. Sunt buni?”, a mai întrebat el.

SUA sunt în război cu Iran din 28 februarie 2026. Au existat voci din administrația prezidențială care au propus ca echipa națională de fotbal a Iranului să fie descalificată.  S-a propus chiar înlocuirea cu echipa Italiei.

Dar președintele Trump n-a făcut presiuni pentru descalificarea echipei Iranului, așa cum s-a procedat pe durata președinției lui Joe Biden, când echipei de fotbal ale Rusiei  i s-a interzis să joace la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar în 2022 după invadarea Ucrainei.

La Jocurile Olimpice, atleții din Belarus și Rusia au avut interdicție să defileze cu drapelele lor naționale, fiind obligați să concureze ca „echipe neutre”.