Dragnea: Merg la referendum și educația mea ortodoxă, de copil crescut la țară, înconjurat de familia tradițională, mă face să spun „Da” cu toată hotărârea. După referendum se va discuta legea parteneriatului civil
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat, duminică seară, la România TV, că va merge la referendumul pentru redefinirea familiei în Constituție și va vota „Da” cu toată hotărârea, pentru că așa îl „obligă” educația sa ortodoxă, de copil crescut la țară, înconjurat de familia tradițională.
„Merg la referendum și educația mea ortodoxă, de copil crescut la sat, la țară, înconjurat de familia tradițională, mă face să spun Da cu toată hotărârea (...), așa văd eu lucrurile", a afirmat liderul PSD, conform news. ro.
El a susținut că acest referendum nu este al PSD, este o inițiativă a 3,2 milioane de români și este obligatoriu să se țină cont de ea, iar social-democrații nu au „absolut nimic împotriva minorităților sexuale”, ba, dimpotrivă, sunt toleranți și înțelegători. Liderul PSD a anunțat, în acest context, că s-a decis în partid ca după referendum să se discute legea parteneriatului civil. „Parteneriatul civil e normal, dar până la adopții", a spus el.
De asemenea, Dragnea a susținut că PSD nu are absolut nimic împotriva minorităților sexuale: "Ba, dimpotrivă, suntem toleranți și înțelegem. Se pune și problema adopțiilor de copii. Totuși, cred că un copil, dacă este adoptat, trebuie să fie adoptat de o femeie și un bărbat. Modificarea Constituției nu aduce niciun dezavantaj pentru familiile monoparentale. (...) Așa am fost crescut, mi-e imposibil să-mi schimb opinia".
Liderul PSD a mai spus că premierul Viorica Dăncilă și liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, au fost întrebați, în vizita la Bruxelles, despre referendum: „Am vorbit cu domnul Tăriceanu despre ce a făcut la Bruxelles, ce a făcut doamna Dăncilă și vreau să spun că au fost întrebați despre referendum. Și eu am primit solicitări de la oficialii europeni (să nu se susțină), dar le-am spus că inițiativa a 3,2 milioane de români nu pote fi trecută sub tăcere și le-am spus și care e convingerea mea. Nu sunt âmpotriva nimănui, cred că este un referendum pozitiv care urmărește să dea răspuns la o întrebare importantă. Este vorba de temerea multora că în România vor apărea evoluții ca în alte țări, de exemlppu legalizarea căsătoriei între un om și un animal. Eu nu spun că de-asta facem referendum, dar sunt foarte mulți speriați”.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: Liviu Dragnea
Organizații: Partidul Social Democrat (PSD)
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (3)