EXCLUSIV. Libertatea de a fi român judecată de Curtea de Apel Târgu Mureș. Mihai Târnoveanu ne explică pentru ce e chemat la proces de o organizație autonomistă maghiară
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Libertatea de a fi Român are proces
Joi, 22 octombrie, președintele Asociației Calea Neamului, dr. Mihai Tîrnoveanu, cunoscut pentru activitatea sa de ajutorare a comunității românești din Harghita , Covasna și Mureș, este chemat din nou la Curtea de Apel Târgu Mureș, ca urmare a unei plângeri făcute de o organizație maghiară autonomistă. Anus Zsolt, președintele reclamagiu al Fundației care a introdus acțiunea contra lui Mihai Tîrnoveanu la CNCD și apoi la instanța din Târgu Mureș, face parte din "Consiliul Național Secuiesc".
Același individ este nici mai mult nici mai puțin decât unul dintre susținătorii celor doi maghiari extremiști care au vrut să arunce în aer în 2015, la Târgu Secuiesc, chiar copiii veniți la un spectacol al Asociației Calea Neamului de Ziua Națională. În timp ce ofițerii SRI și DIICOT au reușit dezamorsarea dispozitivelor explozive și arestarea celor doi, care au fost condamnați ulterior la închisoare pentru TERORISM, Anus Zsolt a militat pentru eliberarea lor.
Plângerea aberantă luată în seamă pe banii noștri și timpul magistraților - care cu siguranță ar trebui să aibă mai curând vreme de judecat cazurile de corupție și trădare de prin toată România - include și solictarea dementă de a fi judecat Mihai Tîrnoveanu pentru că a citat din Mihai Eminescu pe Facebook! Este vorba de faimosul articol al tânărului jurnalist Mihai Eminescu ECHILIBRUL, publicat la Budapesta, și în care marele simbol al României descrie cu amănunțime caracteristicile principale ale poporului vecin și nu prea prieten, dacă e să luăm în seamă pretențiile zgubilitice ale lui Viktor Orban. După cum se vede, agitații reprezentanți ai poporul ungar nici azi nu și-au găsit echilibrul.
L-am
rugat pe inimosul membru activ al societății civile românești să ne
redea, în exclusivitate pentru cititorii ActiveNews, miza acestui
proces. Iată înregistrarea, pe care vă invităm să o ascultați cu mare atenție:
O parte dintre aceste probleme au fost înfățișate și în articolul nostru ABERANT! Mihai Eminescu judecat împreună cu
Mihai Tîrnoveanu la Curtea de Apel Târgu Mureș, pentru "naționalism",
după o postare pe Facebook
Mai mulți români s-au coalizat și au constituit un Grup de solidaritate pe Facebook anunțând că vor fi alături de Mihai Tîrnoveanu, joi, în orașul în care, în perioada turbulentă a anilor '90, medicul și-a urmat studiile și unde s-a remarcat în cadrul Ligii Studenților din UMF Târgu Mureș. Iată cum sună apelul lor:
"Mergem cu Mihai Târnoveanu la Procesul Libertății de a fi Român!
Joi, 22 oct. Curtea de Apel Târgu-Mureș, ora 12.00.
Nu pentru un om, ci pentru o cauză. Să putem vorbi și acționa românește în propria noastră țară. Anul trecut l-a reclamat la CNCD o fundație maghiară din Harghita, la cererea acesteia, acum Curtea de Apel judecă pe fond acest dosar. Sunt judecate acțiunile lui și 14 texte scrise pe FB. Acțiunile nu le-a făcut singur, ci împreună cu mulți dintre noi, iar în acele postări de pe conturile care au șterse de FB între timp, ne-am regăsit cu toții. Împreună am spus că există maghiarizare în Covasna și Harghita, că trebuie să luptăm pentru Crucile și Monumentul Eroilor Armatei Române din Cimitirul Internațional al Eroilor Valea Uzului (asta i-a durut cel mai tare), împreună am protestat împotriva Codului Administrativ prin care limba maghiară devenea a doua limbă oficială în stat, împreună l-am citat pe Mihai Eminescu, împreună am fost alături de românii din Covasna și Harghita. Atunci tot împreună să mergem și la judecată, căci este în cauză gândirea și modul nostru de acțiune. Adică nu mai avem voie să spunem lucrurilor pe nume, nu mai avem voie să spunem ,,Cu Dumnezeu înainte pentru Biruința Neamului Românesc”, să-l cităm pe ,,Românul Absolut”, Mihai Eminescu, din cauză că-i supărăm pe unii? Nu mai avem voie să mergem în Covasna și Harghita de 1 Decembrie sau să protestăm la București împotriva politicii UDMR și a Ungariei? Dacă unul dintre noi va fi condamnat pentru aceste lucruri, atunci pe viitor fiecare dintre noi va putea fi condamnat. Ni se va putea retrage dreptul de a scrie și de a vorbi în public, ni se va putea lua dreptul de a acționa românește, ni se va putea lua Dreptul de a fi Român. Se va crea un precedent deosebit de periculos. De aceea mergem la Târgu-Mureș, noi, cei care am fost de-a lungul timpului în acțiuni, FĂRĂ interesele partidelor politice DE NICIUN FEL, fără oameni care s-au trezit brusc că sunt cu Țara, mergem noi, cei care am fost dintotdeauna cu Neamul Românesc, pentru Biruința Lui!
Nu facem la Târgu-Mureș
protest sau miting la Curtea de Apel, ci însoțim un om la judecată, un
prieten, un camarad de luptă pentru România.
Doamne ajută!"
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: Mihai Tîrnoveanu
Subiecte: Extremism maghiar
Organizații: Asociația Calea Neamului CNCD
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)