Federația Română de Hochei pe Gheață acuză: Ingerența UDMR în activitatea sportivă va avea consecințe foarte grave asupra sportului românesc
COMUNICAT
Conducerea în exercițiu a Federației Române de Hochei pe Gheață (FRHG), reprezentată prin președintele Alexandru Hălăucă, secretarul general Alexandru Nistor și membrii Biroului Federal, face următoarele precizări față de rezultatele așa-zisei adunări extraordinare de alegeri organizate la Ministerul Sportului, joi, 6 aprilie 2023:
· Federația Română de Hochei pe Gheață are o conducere: conform statutului, chiar dacă alegerile din septembrie 2022 au fost suspendate la presiunea ministrului Sportului, Eduard Novak, conducerea a revenit Biroului Federal și echipei de dinainte de aceste alegeri. Contestarea suspendării, contestarea adunării de alegeri sunt în acest moment obiectul mai multor procese în instanță. Înțelegem din declarațiile ministrului că se grăbește să pună mână pe Federație – spune chiar dumnealui că nu poate aștepta ca justiția să se pronunțe. Consecințele acestui demers se văd deja: echipe înscrise în ligi, campionate ale Ungariei preferă să joace acolo și să nu se prezinte la meciurile din campionatele naționale ale României, se fac convocări fictive în numele federației la așa-zise echipe naționale la care cluburile de tradiție refuză să-și trimită jucătorii etc.
Federația și cluburile membre vor contesta în justiție această adunare ilegală organizată sub patronajul ministrului Novak, dar cine va răspunde pentru haosul creat?
· Ministrul Sportului girează în acest moment un act de vandalism asupra sportului românesc, face presiuni asupra propriilor angajați pentru a aranja lucrurile în direcția dorită de domnia sa. Recenta audiere a domnului Nicolae-Cristian Otobîcu, fost consilier superior din Ministerul Sportului, delegat al ministerului la adunarea de alegeri a conducerii federației din luna septembrie a anului trecut, în Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții din Camera Deputaților, aduce în atenția opiniei publice detalii șocante ale acestui abuz. În data de 4 aprilie a.c., domnul Otobîcu, a prezentat în declarația sa, modul în care ministrul a făcut personal presiuni pentru a modifica raportul realizat după adunarea de alegeri, pentru a-i servi interesului de a suspenda conducerea federației, demers care face parte dintr-un plan mai amplu de acaparare a acesteia de către grupurile de interese apropiate ministrului UDMR. În urma modificării acestui raport de către un alt consilier care nu a participat la adunare, ministerul a suspendat adunarea de alegeri în luna noiembrie a anului trecut. (redăm în anexă și în înregistrarea atașată declarația dl Otobîcu).
· Apropiații domnului ministru care susțin că am pierdut în instanțe manipulează informațiile în favoarea lor. În realitate, soluția pronunțată de Curtea de Apel București – Secția a VIII-a contencios administrativ și fiscal în dată de 5 aprilie 2023 vizează cererea de suspendare formulată FRHG privind suspendarea adunării generale de alegeri din septembrie 2022 de către Ministerului Sportului și în niciun caz nu vizează cererea de anulare a acestei hotărâri. Cererea de suspendare formulată de federație reprezintă o modalitate legală de suspendare a efectelor unui act administrativ, cu caracter temporar, până la momentul la care instanța de judecată se pronunță asupra cererii de anulare a respectivului act administrativ. Cu alte cuvinte, nicio instanță nu a decis pe fond.
· Cum se fac și se vor face lucrurile în așa zisa federație de hochei a lui Novak se vede din recenta „convocare la națională” pentru o competiție care nu are aprobarea FRHG așa cum prevede legislația (regulamente și statut FRHG), dar care este denumită pompos „Cupa Mondială de Hochei Universitar”. Așa-zisa echipă a României convocată pentru acest eveniment nu are antrenor aprobat de Biroul Federal, așa cum prevede Statutul. FRHG nu a trimis nicio convocare, convocarea fiind în sarcina FRHG, conform regulamentelor și Statutului FRHG. În acest context CSA Steaua București nu are niciun jucător. CSM Galați nu mai are contract cu jucătorul Szabo David, deci nici acest club nu are jucător convocat. Academia de care se vorbește în așa zisul comunicat este finanțată de către Ungaria, iar evenimentul este ilegal organizat în numele României. Ne întrebăm cu ce tricouri ale echipei naționale vor juca acești jucători și sub ce steag?
· Scandalul în care a fost atrasă Federația Română de Hochei pe Gheață este rezultatul ingerinței politicului, reprezentat de UDMR, în activitatea sportivă, iar acest lucru va avea consecințe foarte grave asupra sportului românesc.
Alexandru Hălăucă
Președinte FRH
ADENDĂ - AUDIEREA DE LA PARLAMENT
4 aprilie 2023, plenul Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții Camera Deputaților
Nicolae-Cristian Otobîcu – fost consilier superior în Ministerul Sportului, fost delegat al MS la Adunarea de alegeri:
„Dl ministru mi-a solicitat să fac un raport pe care l-am înaintat în data de 10.10.2023 (cu nr înregistrare). Raportul mi-a venit înapoi cu niște adnotări de la dl ministru prin care dumnealui refuză raportul întocmit de mine „din lipsă de...” – nu înțeleg, și-mi cere o notă de relații pe care o dau în data de 11.10 – cu nr... – prin care întăresc motivele pentru care Adunarea Generală nu avea motiv să fie suspendată.
(citește atribuțiile pe care le are un delegat – în Legea sportului)
Conform legii, acea hotărâre pe care colegul meu consilier a semnat-o ar fi trebuit să fie, înainte de toate, adusă la cunoștință prin proces-verbal conducerii Federației care, luând cunoștință despre ea, să îndrepte dacă existau niște nereguli, după care, dacă s-a îndreptat și Federația ia aminte și face îndreptări, să ia la cunoștință asta, iar dacă nu, să facă o hârtie către dl ministru, el fiind cel care trebuie să ia o hotărâre.
În urma celor 3 hârtii, pentru că nu s-a rezumat la avea un raport, (ministrul) – a avut o notă din 11.10, apoi o notă din 18.10 în care am venit cu argumente că nu s-a încălcat statutul. Pentru că în legislație se spune că dacă se constată încălcări ale statutului, atunci delegatul intervine. Eu am fost la acea Adunare Generală însoțit de dna secretar general adjunct, de profesie jurist, Laura Iftimie, care a întocmit la rândul ei un raport. Raportul meu a ajuns la ministru, taportul ei a fost rupt, pentru că spunea același lucru ca și mine.
(referiri la statut - citează din statut)
S-a derulat adunarea generală după care a început această cavalcadă de evenimente care au dus la prezența noastră aici. Aș vrea să mai adaug ceva, doamnă și domnilor. Eu nu eram în minister în ziua de 7 pentru că dl ministru îmi pregătise detașarea la Direcția de Sport Argeș și având în vedere faptul - îmi pare rău că îmi spăl rufele din familie aici în fața dumneavoastră – eu am o situație familială mai deosebită, și mi-am angajat un avocat care a făcut o întâmpinare domnului ministru pentru a-i arăta că nu mă poate detașa în afara Bucureștiului. Și atunci am intrat în concediu medical. Am avut o cădere nervoasă - după 27 de ani în Direcția Generală Sport și în minister – și vreau să cred că am fost unul dintre oamenii buni de acolo – acum m-a schimbat dumnealui pe mine, am plecat.
Întrebare Steluța Cătăniciu: Considerați că s-au făcut presiuni din partea dl ministru să schimbați concluziile acestui raport?
Nicolae-Cristian Otobîcu: Evident, cerându-mi-se 3 note explicative cred că e clar.
Întrebare Steluța Cătăniciu: Deci vi s-a cerut în mod expres...
Nicolae-Cristian Otobîcu: Da, bineînțeles. Una dintre ele a fost semnată de dl director care este aici (directorul jurist).”
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
Prof. Dr. Nicholas Dima: Opțiunea Călin Georgescu
Statul va ști ce telefoane au toți românii, din 8 ianuarie 2025. Are loc adaptarea totală a transmiterii apelurilor de urgență la noile tehnologii 5G și localizarea apelurilor 112 și a aparatelor cu precizie de câțiva metri
Cătălin Predoiu, contrazis de Reuters: A ieșit la iveală prețul Schengenului. Gazele din Marea Neagră vor merge în Austria și Germania
Ăștia chiar vor să ne decimeze!
Marele protest: Mii de români au venit la CCR din întreaga țară pentru a cere reluarea turului 2 al prezidențialelor. ACTUALIZARE: Manifestanții de la Parlament au ajuns în Piața Victoriei - FOTO/VIDEO
Moartea și-a scris numele pe o tânără mamă a 6 copii. Ilina și-a dat viața pentru nașterea pruncuței sale. ActiveNews vă roagă să ajutați încercata familie a diaconului Cosmin Pârvu din Argeș
Recomandările noastre
IPS Teodosie: ”Este un ideal” - ca viitorul președinte al României să fie un om al lui Dumnezeu. ”Un om credincios nu-și va înșela semenii, nu-și va trăda țara și nu va trăda idealurile poporului din care face parte.” - CUVÂNT DE AN NOU - VIDEO EXCLUSIV
Shawn Ryan, fost agent special SEAL/CIA: ROMÂNIA - locul de unde poate să pornească AL TREILEA RĂZBOI MONDIAL. Podcasterul american l-a intervievat pe Călin Georgescu la București - ”Am lovit un cuib de viespi mai mare decât mă așteptam”
Secțiuni: Dezvăluiri Eveniment Prima pagină Sport Știri
Persoane: Alexandru Hălăucă Eduard Novak Kelemen Hunor
Locații: România
Organizații: Federația Română de Hochei UDMR
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)