Fiica doctoriței Camelia Smicală, Maria, a împlinit vârsta de 13 ani, pe care nu o poate sărbători alături de mama și fratele ei din cauza abuzurilor autorităților finlandeze
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Fiica doctoriței Camelia Smicală, Maria, a împlinit sâmbătă frumoasa vârstă de 13 ani, însă nu s-a putut bucura de serbarea zilei de naștere, întrucât se află izolată de mamă, fiind închisă, ca și fratele ei, Mihai, de către autoritățile din Finlanda. Singura posibilitate de a-i ura „La mulți ani!” a fost postarea scrisă de mama ei pe social media. Un grup de persoane solidare i-au adresat aceeași urare protestând sâmbătă la ora 13:00 în fața Ambasadei Finlandei din București, unde au adus și un tort simbolic. De asemenea, episcopul ortodox român Macarie al Europei de Nord a adresat o urare în cuvântul rostit la finalul Sfintei Liturghii, oficiate în parohia comunității românești din Stavanger, Norvegia.
„Fetița medicului român Camelia-Mihaela Smicală din Finlanda, Maria-Alexandra, își aniversează astăzi ziua de naștere. (...) Am reușit să o pomenim astăzi la Dumnezeiasca Liturghie. Se cuvine acum, la final de slujbă, să îi cântăm cu bucurie și nădejde tradiționalul La Mulți Ani. (...) Se cuvine să îi cântăm un călduros La Mulți Ani acestei fetițe care astăzi împlinește 13 ani si încă este despărțită de mama ei. Cu inimile pline de credință și de nădejde, îi arătăm că nu am uitat-o, o pomenim și pe ea în continuare în rugăciunile noastre, îl pomenim și pe frățiorul ei, Iohan-Mihail, o pomenim și pe mama lor, Maria-Camelia, care este atât de încercată și îndurerată și în această zi când, iată, este departe de copila ei. În aceste zile aniversare se cuvine ca părinții să fie împreună cu copilașii, însă, se pare că această greu-încercată mamă și în această zi aniversară va fi departe de fetița ei. Așadar, cu multă nădejde, arătându-i că îi suntem alături, să îi cântăm laolaltă tradiționalul cântec aniversar!”, a îndemnat PS Macarie.
Și mama sărbătoritei, dr. Camelia Smicală, a postat pe social media un mesaj legat de ziua Mariei, în care își amintește de suferințele pe care le-a îndurat cu credință, atunci când realitatea părea a fi potrivnică.
„Azi e ziua Mariei. Nu îi pot spune "La mulți ani" și nimeni drag ei nu îi poate spune. Este închisă.
Nu credea nimeni că se va naște, înafară de mine. Era a treia cezariană după alte două cezariene de urgență, cea anterioară la un an diferență, cu dezlipire de placentă, pre-ruptură uterină și chiuretaj la 3 luni după a 2 a cezariană pentru a îndepărta bucățile de placentă uitată acolo. Și totuși, cu rugăciunile Părintelui Iustin, s-a născut.
Iartă-mă, copilă, că mai mult nu am putut face! Și iartă-mă că te-am adus aici unde ești chinuită! Iartă-mă că m-am încăpățânat să cred în bine!”, este mesajul emoționant postat de dr. Camelia Smicală pe social media.
Protestul organizat sâmbătă la Ambasada Finlandei din București va continua și duminică, de la ora 13:00. Este al doilea weekend consecutiv când au loc la București astfel de manifestări de conștientizare a publicului și a autorităților în legătură cu drama acestei familii de români din Finlanda.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: Camelia Smicală
Subiecte: Cazul copiilor Camelia Smicală
Organizații: Ambasada Finlandei Episcopia Europei de Nord
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)