ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Evenimentele de la București au fost preluate de presa internațională, care relatează despre haosul care a cuprins România după ce Guvernul Victor Ponta a fost forțat să demisioneze pe fondul protestelor izbucnite după incendiul din Clubul Colectiv, soldat cu cel puţin 32 de morţi, scrie cotidianul francez Liberation, citat de Mediafax.

"În timp ce criza imigranţilor continuă să genereze probleme în Europa, în estul continentului, România a ajuns în centrul atenţiei prin manifestaţii masive care au sfârşit prin înlăturarea Guvernului puternicului premier Victor Ponta", notează cotidianul de centru-stânga Liberation.

În cadrul editorialului "România intră din nou în haos", francezii au explicat motivul pentru care populația a ieșit în țară și cere schimbarea unui sistem bolnav.

"Dincolo de clasa politico-economică, sistemul întreţinut de aceasta face obiectul furiei protestatarilor, nemulţumiţi că politicienii s-au îmbogăţit în mod exponenţial, menţinând România în sărăcie, la periferia Europei", subliniază Liberation.

Premierul Victor Ponta şi primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, au demisionat după protestele desfăşurate marţi seară în Bucureşti, ca reacţie la incendiul din Clubul Colectiv, soldat cu cel puţin 32 de morţi şi peste 130 de răniţi.