Germania l-a avertizat pe Elon Musk că a încălcat legile UE privind dezinformarea pe Twitter, la doar două luni după ce acesta a ridicat cenzura medicilor care se pronunțau împotriva vaccinului COVID-19

CEO-ul Twitter, Elon Musk, s-a întâlnit cu directorul digital al Germaniei pentru a discuta despre așteptările țării în ceea ce privește dezinformarea pe platformă. Reprezentanții ambasadei germane au organizat întâlnirea din San Francisco, care a fost programată cu foarte puțin timp înainte, cu o seară înainte de a avea loc, potrivit Gizmodo.
Ministrul pentru afaceri digitale și transporturi, Volker Wissing, a călătorit în California pentru a se întâlni cu Musk înainte de a participa la Consumer Electronics Show din Las Vegas. În timpul întâlnirii, Wissing l-a informat pe Musk că conținutul de dezinformare postat pe Twitter contravine Legii serviciilor digitale (DSA), care a fost adoptată în luna aprilie a anului trecut de toate cele 27 de state membre ale Uniunii Europene (UE).
UE a introdus DSA, spun ei, pentru a proteja copiii, a combate misoginismul și a reduce dezinformarea, printre alte obiective. Atunci când DSA a fost adoptat pentru prima dată, statele membre ale UE au avertizat că Twitter nu era pregătit pentru schimbările care urmau să fie aplicate integral pe principalele platforme până în vară. Thierry Breton, comisarul UE care a supervizat legislația, i-a spus lui Musk în aprilie că are „o muncă uriașă de făcut" pentru a se conforma actului pe Twitter, pe care l-a cumpărat în cele din urmă pentru 44 de miliarde de dolari în octombrie, potrivit The Guardian.
„Legea privind serviciile digitale este o legislație revoluționară care va stabili un standard mondial pentru reglementarea conținutului și protecția utilizatorilor împotriva prejudiciilor online", a declarat Peter Church, avocat specializat în tehnologie la Linklaters, pentru The Guardian. Întâlnirea are loc după ce Musk a restabilit conturile a mii de persoane care fuseseră suspendate anterior de pe Twitter pentru că au încălcat diversele politici ale companiei, inclusiv cele care interziceau răspândirea de informații false, formularea de comentarii dăunătoare sau ofensatoare și răspândirea de opinii antisemite sau rasiste.
Dar, în noiembrie, Twitter a anunțat, de asemenea, că nu va mai aplica politica de dezinformare covid-19, care a fost pusă în aplicare în primele zile ale pandemiei din 2020.
Cu toate acestea, un purtător de cuvânt al ministerului german a declarat într-un e-mail pentru Gizmodo că guvernul lor monitorizează îndeaproape schimbările de la Twitter de la preluarea de către Musk. „În discuțiile sale cu Elon Musk, ministrul federal Wissing a precizat, printre altele, că Germania se așteaptă ca angajamentele voluntare existente împotriva dezinformării și normele din Legea privind serviciile digitale să fie respectate în viitor", a declarat aceasta. Twitter nu a răspuns imediat la solicitarea de comentarii a Gizmodo, probabil pentru că firma nu mai are niciun fel de departament de comunicare.
Germania și alte state membre ale UE au „stabilit reguli clare (...) pentru a lua măsuri împotriva conținutului ilegal, a creșterii dezinformării și a roboților în rețelele sociale", a declarat purtătorul de cuvânt, adăugând că toate companiile trebuie să fie considerate responsabile pentru conținutul care este partajat pe platformele lor. Purtătorul de cuvânt a refuzat să comenteze declarațiile lui Musk din timpul întâlnirii, dar a spus că „s-a vorbit foarte deschis și pe larg". Ea a continuat: „Elon Musk a promis că intenționează să respecte angajamentele și viitoarele reguli ale DSA".
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

Bombă de proporții: JUSTIȚIA A SUSPENDAT LOVITURA DE STAT! Curtea de Apel a anulat hotărârea abuzivă a CCR. Turul II Înapoi

După ce au ”pierdut” Coiful Dacic, olandezii vor și sculpturile lui Brâncuși

PANICĂ în Spania, Portugalia și Franța după ce țările UE au fost afectate de o pană masivă de curent electric. ACTUALIZARE: Motivul ”științific” este enunțat ca fiind un ”fenomen atmosferic rar”. Peninsula Iberică PARALIZATĂ - Noaptea aduce HAOSUL

SISTEMUL CONTRAATACĂ: Alexandru Vasile, judecătorul curajos care a suspendat anularea alegerilor, atacat de CSM! - SOLIDARITATE! Cine este eroina Gheorghița Popescu, cea care a încercat urgentarea deciziei motivând apropierea alegerilor

Bombă cu ceas pe masa CNSAS! ”Dosarul de Securitate al președintelui CCR, Marian Enache, este la DGIA, serviciul secret al Armatei”. Paralela cu cazul Traian Băsescu, alias ”Petrov”

Viganò: Conclavul este falsificat – De aceea, viitorul Papă nu va avea autoritate
Recomandările noastre

22 aprilie 1990, startul Pieței Universității. În urmă cu 35 de ani începea cea mai amplă manifestație anticomunistă din Europa Centrală și de Est. VIDEO și GALERIE FOTO

Alex Jones și Tucker Carlson despre Lupta pentru Adevăr: Globalism, Trump, Israel, Planuri Secrete pentru Al Treilea Război Mondial, WEF, CIA, 9/11 - O EMISIUNE-BOMBĂ tradusă în română - VIDEO
Secțiuni: Externe Prima pagină Știri
Persoane: Elon Musk Volker Wissing
Locații: Germania San Francisco
Subiecte: cenzura pe Twitter dezinformare
Organizații: Consiliul UE Twitter
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)