ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Fostul președinte democrat Bill Clinton, audiat vineri de Comisia de Supraveghere și Reformă Guvernamentală a Camerei Reprezentanților a susținut că „nu avea nicio idee” despre crimele acestuia. El a declarat că „nu a văzut nimic” care să-l pună pe gânduri în avionul ”Lolita” sau excursiile alături de pedofilul Jeffrey Epstein, deși în spațiul public au apărut mai multe imagini controversate cu acesta.
 
Epstein a fost donator al lui Clinton încă din anii 90 și a vizitat Casa Albă de mai multe ori în timpul președinției lui Clinton, înregistrându-se ca vizitator de 17 ori între 1993 și 1995, potrivit registrelor de vizitatori ale Casei Albe obținute și analizate de ABC News. Epstein și Maxwell, fiica magnatului media afiliat Mossad Robert Maxwell, au fost fotografiați la cel puțin un eveniment la Casa Albă alături de președintele de atunci.

Jurnalele de zbor ale avioanelor private ale lui Epstein arată Bill Clinton și anturajul său au efectuat patru călătorii internaționale în 2002 și 2003 cu Boeing 727 al finanțatorului către destinații precum Bangkok, Brunei, Rwanda, Rusia, China și alte locuri, ca parte a ceea ce Clinton a descris ca fiind călătorii pentru Fundația Clinton, organizația umanitară non-profit pe care a fondat-o după ce a părăsit președinția în 2001.

Jurnalele de bord ale avioanelor private ale lui Epstein arată că Bill Clinton figurează pe lista a 26 de „etape” de zbor ale avioanelor lui Epstein.

 

Afirmațiile lui Clinton a venit la o zi după ce Hillary Clinton a declarat Comisiei de Supraveghere a Camerei Reprezentanților că „nu știa nimic” despre activitățile criminale ale lui Epstein și că nu l-a cunoscut niciodată. În plus, Hillary a declarat că Bill Clinton îl vizita pe Epstein ”doar pentru acțiunile filantropice”.

De asemenea, scrie New York Post, Bill Clinton a negat că a avut relații sexuale cu femeia care apare lângă el într-o cadă cu hidromasaj, susținând că „nu a făcut nimic greșit”.

În timpul depoziției sale, Clinton a fost chestionat în legătură cu de fotografia care apare întins, aproape gol, într-o cadă cu hidromasaj, alături de o femeie (FOTO mai sus). Clinton a spus că nu știa cine era femeia și că nu a avut relații sexuale cu ea, potrivit unei surse.

Există și alte fotografii care au fost analizate, in una dintre ele Clinton apare înotând într-o piscină alături de Ghislaine Maxwell și de o femeie a cărei față este blurată, pentru a-și ascunde identitatea. În altă imagine, Clinton este surprins în timp ce ține o femeie în poală. Arogant, Clinton a declarat în fața Comisiei că fotografiile nu schimbă faptul că nu a făcut „nimic greșit”.
 
Chiar dacă Bill Clinton și Hillary Clinton pretind că „nu știau nimic” despre crimele lui Epstein sau despre ce făcea acesta, Sean Moran de la Breitbart News scria încă din februarie că dosarele Epstein detaliază modul în care fosta asistentă a lui Epstein, Ghislaine Maxwell, a avut un „rol esențial în sprijinirea creării Inițiativei Globale Clinton”. În plus, Maxwell a participat și la nunta fiicei celor doi, Chelsea Clinton. 
 
în 2002, Chelsea Clinton a participat la nunta regelui Mohammed al VI-lea în Maroc împreună cu tatăl ei, Bill Clinton, alături de Ghislaine Maxwell și Jeffrey Epstein.
 
Jurnalista americană Megyn Kelly a publicat o fotografie veche de zeci de ani în care Bill Clinton se uită insistent la sânii unei prietene a ei, care stătea lângă el. Fosta prezentatoare de la Fox News a prezentat fotografia cu Clinton care datează din 1999, când era încă președinte, spunând că acesta se holba la tânăra din fotografie, una din prietenele ei de la acea vreme, în timp ce se afla la Bombay Club din Washington, DC, la scurt timp după ce a fost pus sub acuzare în urma scandalului sexual Monica Lewinsky.
 

„Nu spun că este o crimă”, a spus jurnalista în emisiunea „Megyn Kelly Show”, menționând însă fotografia dovedește că Bill Clinton nu s-a schimbat nici măcar după ce a fost pus sub acuzare. 
 
„Da, se uită în jos la pieptul prietenei mele, Meg Florence, iar aceea este cealaltă prietenă a mea, Abby Rittman. Practic, are mâna pe sânul ei lateral”, a spus Kelly comentând fotografia.

Potrivit New York Times, deputata republicană Nancy Mace susține că Hillary Clinton a devenit „dezorientată” când a fost întrebată în timpul audierilor, despre fotografiile cu Bill Clinton din dosarele lui Jeffrey Epstein.

„Țipa. Era dezorientată. Sper că președintele Clinton va fi mai puțin dezorientat astăzi decât a fost soția sa ieri”, a declara vineri, Mace.

În cadrul depoziției cu ușile închise, Mace a întrebat-o pe Hillary Clinton ce a simțit când a văzut fotografiile publicate de Departamentul de Justiție. „Nu suntem aici să discutăm despre sentimentele mele”, ar fi replicat Clinton. 

Ea i-a acuzat pe parlamentarii republicani că pun în scenă un „teatru politic partizan” prin întrebările lor. Ulterior, a declarat presei că „a răspuns la fiecare dintre întrebări cât de complet am putut, pe baza a ceea ce știam”.

„Nu știu de câte ori a trebuit să spun că nu-l cunoșteam pe Jeffrey Epstein»”, a continuat Hillary, plângându-se că republicanii au întrebat-o și despre Pizzagate.

”Poporul american va vedea adevărul cu ochii săi, cât curând, a declarat președintele Comisiei de Supraveghere, James Comer. „Vom publica rapid înregistrarea video”, a spus el despre mărturia lui Hillary Clinton.