INS și ONU: De la „România dodoloață” (Lucian Blaga), la România care se împuținează

România se află între primele zece state din Europa de Est a căror populație va scădea cel mai mult până în 2050, în vreme ce populația globală va crește până la aproximativ 10 miliarde de oameni, în parte și ca urmare a dublării locuitorilor Africii. Așa arată o prospecție realizată de ONU, conform căreia, în perioada 2017 – 2050, populația României va scădea cu 17%.
Pornind de la aceste cifre alarmante, care nu fac decât să confime teza că persistența mentalității pro-avort dobândită în țările foste comuniste din timpul regimurilor comuniste nu a dispărut nici la aproape 30 de ani de la căderea acestor regimuri, Alexandra Nadane, președinta Asociației Studenți pentru Viață, publică pe blogul său un articol, intitulat „De la „România dodoloață” (Lucian Blaga), la România care se împuținează”, în care aduce în atenție mai multe idei pe care le-a expus la Marșul pentru viată 2017 „Ajută mama și copilul! Ei depind de tine”.
Publicăm textul integral:
„Nu am mai multe de comentat față de ce am spus în titlul de mai sus, având în față infograficul INS și avertizările ONU:
INS:
– 513.000 copii născuți în 1919, 176.000 în 2017;
– 198.000 de căsătorii în 1919, 136.000 în 2017;
ONU anunță: „România este statul care se numără printre primele zece țări din lume a căror populație va înregistra o scădere drastică până în anul 2050”.
Potrivit ONU, în perioada 2017 – 2050, populația României va scădea cu 17%.
Bulgaria se află în fruntea clasamentului acestor state din Europa de Est, cu o populație care va scădea cu 23% până în 2050. În clasament se află și Letonia, care va înregistra o scădere de 22%, Republica Moldova ( 19%), Ucraina, (18%) și Croația, cu 17%.
Clasamentul este continuat de Lituania, cu 17%, apoi de România, cu același procent, Serbia, cu 15%, Polonia și Ungaria, fiecare cu același procent.
Cum de primele 10 țări din lume a căror populație va scădea cel mai mult sunt toate din Europa de Est? Datorită „culturii avortului”, așa cum au numit universitarii occidentalii ideologia comunistă în această privință. Cei care încă mai cred că ideologia comunistă este anti-avort au acum încă un exemplu despre persistența mentalității pro-avort dobândită în țările foste comuniste din timpul regimurilor comuniste care nu a dispărut nici la aproape 30 de ani de la căderea acestor regimuri.
P.S. Totuși, după câteva ore, m-am gândit să zic ceva. Și anume să postez câteva idei pe care le-am prezentat la Marșul pentru viată 2017 „Ajută mama și copilul! Ei depind de tine”:
Un proiect de țară: prețuirea darului vieții și sprijinirea femeilor în criză
În aceste condiții, considerăm că proiectul de țară vital al românilor din dreapta și din stânga Prutului este responsabilizarea societății față de darul vieții, înfăptuit concret prin sprijinirea femeilor în criză de sarcină și a copiilor lor.
În primul rând, fiecare persoană poate să ajute o femeie în criză de sarcină! Experiența celor care s-au implicat arată că sprijinul din partea tatălui copilului, a unei prietene, a unui psiholog sau a unui cleric poate face diferența între avort și nașterea copilului.
În al doilea rând, societatea, în ansamblu, poate crea instrumente prin care să sprijine femeia în criză de sarcină, precum:
acordarea, după a 14-a săptămână de sarcină, a unei indemnizații pentru femeia însărcinată, care să o sprijine în acoperirea nevoilor speciale care apar în perioada sarcinii ;
înființarea de centre de sprijin a femeii însărcinate, unde femeile în criză de sarcină să poată beneficia, la cerere, de consiliere psihologică gratuită și de sprijinul unui de asistent social specializat în criză de sarcină;
legiferarea plasării de instalații speciale de tip „baby box” în zidurile exterioare ale spitalelor, unde mamele care consideră că nu își pot îngriji copiii îi pot depune în condiții de siguranță – ca ultimă soluție la o situație de criză, aceste instalații pot preveni pruncuciderea și abandonul copiilor nou-născuți; aceste dispozitive sunt prezente în numeroase țări din lume.
legiferarea posibilității, la cererea mamei care a pierdut sarcina, de a înmormânta legal copilul; posibilitatea oficierii la cerere a unei slujbe religioase adecvate, cum se procedează în cazul copiilor decedați la scurt timp după naștere și nebotezați;
crearea posibilității legale ca femeia însărcinată care consideră că nu poate crește copilul să îl încredințeze spre adopție imediat după naștere, după modelul adopției începute în perioada de sarcină care este utilizat în S.U.A., Marea Britanie, Australia;
legiferarea adopției deschise, care ar putea determina mai ușor încredințarea spre adopție sau acceptul pentru adopția copiilor care nu pot fi îngrijiți de părinții sau de rudele biologice;
valorizarea în societate a tuturor celor implicați în adopție, în vederea eliminării mentalității disprețuitoare la adresa copiilor adoptați, a părinților adoptivi și, mai ales, la adresa mamelor sau părinților care își încredințează copiii spre adopție când consideră că nu se pot ocupa corespunzător de creșterea lor.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!

RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect

ALERTĂ: BEC A RESPINS CANDIDATURA LUI GEORGESCU! Românii în stradă pentru Călin Georgescu: Se strigă HOȚII! Intervin SCUTIERII ca în '89. JANDARMII DAU CU GAZ! Elon Musk: O NEBUNIE! Democrația a murit în România!

Încercare disperată de intimidare la adresa televiziunii Realitatea PLUS. Procurorul soroșist Marius Iacob ar dori să o citeze pe Anca Alexandrescu la Parchet

Decizia Curții de Justiție a Uniunii Europene: Medicii care au recomandat vaccinarea anti-COVID sunt responsabili civil și penal pentru consecințe - DOCUMENT

Bogdan Calehari: În Franța a intrat în vigoare programul EVARS. De luni, Franța a legalizat pedofilia!

BREAKING: CCR A INVALIDAT CANDIDATURA LUI GEORGESCU! Mobilizare în toată țara pentru Călin Georgescu: românii s-au strâns la CCR. Forțele de ordine în zonă, triplate. Dispozitiv uriaș al Jandarmeriei, ca pe vremea Miliției lui Ceaușescu - VIDEO LIVE

Ce riscă România dacă SUA și alte state nu ar recunoaște alegerile din mai
Recomandările noastre

Elefanții, porcul spinos și lebăda neagră

Călin Georgescu după interzicerea lui de către CCR: Ați avut ocazia să vedeți iadul: nu suntem liberi nici în România, nici în Europa. Rămâneți în credință. Vă mulțumesc, a fost o onoare sa fim împreună în această chemare istorică! - DISCURSUL INTEGRAL

ALERTĂ: BEC A RESPINS CANDIDATURA LUI GEORGESCU! Românii în stradă pentru Călin Georgescu: Se strigă HOȚII! Intervin SCUTIERII ca în '89. JANDARMII DAU CU GAZ! Elon Musk: O NEBUNIE! Democrația a murit în România!

Generalul Radu Theodoru aruncă o nouă BOMBĂ* - Sediul Comandamentului Vlad Țepeș e obținut de la SRI de fondatorul asociației, generalul SIE (r) Ștefan Mateescu, acum acuzat de DIICOT pentru ”lovitură de stat” - VIDEO EXCLUSIV
Secțiuni: Știri
Persoane: Alexandra Nadane
Locații: România
Organizații: Institutul Național de Statistică (INS) ONU
Tip conținut: Știri
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (0)