Iarba rea nu piere
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Dacă Băsescu, președinte cu acte de securist, a primit și în 2020, la alegerile locale, tocmai trecute peste 70.000 de voturi chiar de la locuitorii Capitalei, de ce un pârlit de primar comunal, tot securist cu acte, n-ar fi primit și el câteva sute de voturi care să-l reînscăuneze? Pe 9 septembrie curent am scris tot aici despre primarul comunei Băsești din județul Maramureș (fost PDL-ist de-al securistului fost președinte, în prezent la așa zișii liberali ai bezaidelei securiste Orban), care, necrăpându-i obrazul gros de turnător, tocmai își depusese candidatura pentru un nou mandat. Și necrăpându-i obrazul nici de multe abuzuri din mandatele precedente, din care există inclusiv o suspiciune de auto-incendiere interesată a sediului Primăriei. Pe 27 septembrie el a fost ales cu vreo sută de voturi mai mult decât cel clasat pe locul 2 – tânărul Alin Sabadîș. Candidatura i-a fost contestată în instanță o dată pentru calitatea de colaborator al Securității, cu acte, cum spun, iar în al doilea rând pentru că în declarația cerută de lege a scris, mințind negru pe alb, că n-ar fi avut respectiva calitate. Instanța nu i-a invalidat candidatura pentru că n-a avut text de lege pentru asta, politicienii de după 89 făcându-și legile, pentru ei și ai lor, după propriul chip. După ce a fost ales, numitul a contat de asemenea pe impunitatea asigurată de lege și mai marii lui de azi, și nu a depus în termen actele cerute de lege cu privire la veniturile și cheltuielilor electorale. Numai că de data aceasta Judecătoria Baia Mare și-a făcut riguros datoria și i-a respins cererea de validare a candidaturii. El a depus ulterior, peste două zile (dar și peste termenul legal), actele în cauză, motivând – cum altfel în zodia minciunii pandemice? – că ar fi avut Covid (de care, ce să vezi, s-a tămăduit miraculos peste noapte). Așa că mâine judecătorii Tribunalului Maramureș, când vor judeca apelul călăuzei oarbe, nu vor avea decât să confirme soluția instanței de fond. Chiar dacă nu-i deloc exclus ca patronii politici ai numitului să sară, a suta oară, în apărarea acestui personaj certat nu doar cu legea, dar și cu bunul simț și cu mai tot ce-l deosebește pe om de toate cele din regnurile acestui Univers.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
![](images/icon-carduri-donatii.png)
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei) | RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Pe același subiect
![Ilustrație: ActiveNews](thumb-202x110-t?/articole/190763.jpg)
Mănăstirea Petru Vodă: Comunicat despre Diana Iovanovici Șoșoacă
![Foto: Un avion C-130 Hercules al Forțelor Aeriene ale SUA alocat escadrilei 757th Airlift Squadron pulverizează împotriva țânțarilor deasupra Bazei Joint Langley-Eustis, Va., 1 august 2017. C-130 este modificat pentru a transporta un sistem de pulverizare aeriană modulară paletizat, care este atașat la barele de pulverizare montate pe aeronavă. (U.S. Air Air Force Photo/Staff Sgt. Carlin Leslie)](thumb-202x110-t?/articole/190769.jpg)
Un pumn în nas pentru idioții utili cu ”E DOAR CONDENS”. Armata SUA obligată să recunoască oficial pulverizările chemtrails de pesticide toxice, întreprinse fără acordul populației. CUM ARATĂ AVIONELE DE CHEMTRAILS ÎN INTERIOR - FOTO US AIR FORCE
![](thumb-202x110-t?/articole/190879.png)
Clipul sinistru cu repetițiile pentru deschiderea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024: Ritual ocult satanist și programare predictivă - VIDEO
![](thumb-202x110-t?/articole/190804.png)
Dr. Michael Yeadon: Nu a existat nicio pandemie, ci doar un ”atac letal planificat asupra civililor, îndelung coordonat de la nivel supranațional”. ”Lipsesc dovezile privind existența Covid și a altor virusuri” - Amplă recapitulare cu privire la plandemie
![Prototip timpuriu al cardului de vaccinare al cetățenilor europeni (Sursa: Comisia Europeană, Agenția Executivă Europeană pentru Domeniile Sănătății și Digital)](thumb-202x110-t?/articole/190854.jpg)
Cardul european digital de vaccinare va fi lansat în septembrie – Cinci țări vor pilota noul instrument. Din 2026 va fi adoptat în toate statele membre ale UE
![Foto: Silviu Cluci / Doxologia](thumb-202x110-t?/articole/190780.jpg)
Baricade în fața unei mănăstiri celebre de la Sfântul Munte Athos: ”Suntem gata de război” - spun monahii de la Esfigmenu
Recomandările noastre
Secțiuni: Știri
Persoane: Alin Sabadîș Ioan Călăuz Ludovic Orban Traian Băsescu
Locații: comuna Băsești, județul Maramureș România
Organizații: Judecătoria Baia Mare Tribunalul Maramureș
Tip conținut: Opinii
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Comentarii (1)